PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa lubuskiego z absolutorium

  • aw/lubuskie.pl    20 czerwca 2016 - 18:46
Zarząd województwa lubuskiego z absolutorium

W głosowaniu za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa lubuskiego opowiedziało się 18 radnych, 10 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu (fot.lubuskie.pl)

• Radni lubuskiego sejmiku przyjęli sprawozdanie roczne z wykonania budżetu województwa za rok 2015, udzielając tym samym absolutorium zarządowi województwa. Za udzieleniem absolutorium było 18 radnych, 10 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
• Plan dochodów województwa wykonano w nieco ponad 100 procentach, a plan wydatków w 92,3 procentach. Wzrosły dochody z udziału w podatkach PIT i CIT.
Debatę dotyczącą wykonania ubiegłorocznego budżetu rozpoczął klub Polskiego Stronnictwa Ludowego. Radna Natalia Pawlak stwierdziła, że PSL poprze zarząd województwa. – Jak zwykle było ciężko wybrać zadania do wykonania, ale to z powodu wciąż długiej listy potrzeb – stwierdziła radna Pawlak.

Negatywne stanowisko Prawa i Sprawiedliwości prezentowała Małgorzata Gośniowska-Kola. Jej zdaniem zarządowi brakuje strategii, rozwój gospodarczy jest znikomy. - Rządzący nie mają pomysłów – twierdziła radna PiS.

Bezpartyjnych Samorządowców reprezentował Łukasz Mejza. - Region dryfuje, powielane są schematy, brakuje wizji rozwoju – twierdził radny Mejza i dodał, że jego klub nie poprze absolutorium dla zarządu województwa. - Malkontenctwo i biadolenie – mówił Mirosław Marcinkiewicz o zarzutach opozycji, prezentując stanowisko Platformy Obywatelskiej. - Rozumiem, że taka jest rola opozycji, ale przydałoby się trochę realizmu i trochę merytoryki – dodał Marcinkiewicz.

Na zarzuty opozycji odpowiadała marszałek Elżbieta Anna Polak.

– Mamy strategię rozwoju i konsekwentnie ją realizujemy – podkreślała marszałek. – Wywalczyliśmy 906 milionów euro w ramach RPO Lubuskie 2020. Na 12 miliardów złotych szacowane są inwestycje zapisane w Kontrakcie Terytorialnym. Udało się utworzyć kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim, tworzymy Klinikę Uniwersytecką w Zielonej Górze, a szpital w Gorzowie Wlkp. nie ma już długów. Bezrobocie spadło do jednocyfrowego, najniższego poziomu w historii.

Marszałek w swoim wystąpieniu wymieniła również wpisanie Łuku Mużakowskiego na listę UNESCO, pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu za film promocyjny o województwie lubuskim. – Nawiązaliśmy, jako pierwszy region w Polsce współpracę z regionem greckim- Kretą. Zrealizowaliśmy duży projekt w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gorzowa (Kanał Siedlicki). Na lubuskie tory wjechały trzy nowe pociągi, w tym jeden otrzymaliśmy na darmo. Powstały pierwsze dwa zakłady aktywizacji zawodowej w Lubuskiem – wyliczała marszałek Polak.

- Mamy plan, mamy strategię i wiemy co i jak robić, jeden 2015 rok to tylko część całego realizowanego przedsięwzięcia do 2020 roku – podsumowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego województwa lubuskiego w 2015 roku opowiedziało się 18 radnych, 5 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa lubuskiego opowiedziało się 18 radnych, 10 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W uchwale budżetowej na 2015 rok dochody ustalono w wysokości 420 mln zł, wydatki natomiast 442,2 mln zł. Plan dochodów po zmianach na koniec roku wyniósł 488,2 mln zł, z tego: dochody bieżące – 324,3 mln zł, a dochody majątkowe – 163,6 mln zł Dochody zostały zrealizowane w kwocie 489,2 mln zł, z tego: dochody bieżące – 326 mln zł, a dochody majątkowe – 163,4 mln zł.

Plan po zmianach został zrealizowany w 100 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • byłysPZP, 2016-06-21 11:12:44

    nie "na darmo". Trzy pociągi za cenę dwóch.