PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarzuty dla byłego urzędnika

  • PAP    30 maja 2011 - 09:21

O zawyżenie kosztów zabezpieczenia wizyty Benedykta XVI podejrzewa krakowska prokuratura b. szefa Zarządu Dróg i Komunikacji Jana T.
Zarzuty postawiono też jego ówczesnym zastępcom – powiedziała prokurator Bogusława Marcinkowska. Sprawa dotyczy fikcyjnych przetargów na zamówienia publiczne i fałszowania dokumentacji, tj. wystawiania jej po terminie i zawyżania kosztów.

Zdaniem prokuratury, tak było przy sprawie zabezpieczania wizyty Benedykta XVI w maju 2006 roku, kiedy fakturę wystawioną początkowo na 350 tys. zł – na polecenie Jana T. – przerobiono na blisko 800 tys. zł – poinformowała rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej.

Podobnie – uważa prokuratura – było przy remoncie ZDiK-u, projekcie remontu Małego Rynku oraz działaniach związanych z usunięciem zagrzybienia w podziemiach Rynku Głównego.

Zdaniem prokuratury, Jan T. przekroczył uprawnienia, polecając pracownikom sporządzanie dokumentacji potwierdzającej przeprowadzanie procedur zamówień publicznych, których nie było. Jego ówcześni zastępcy, Iwona K. i Andrzej Z., mają zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Prezesowi spółki, która była beneficjentem zamówień publicznych, Stanisławowi J., zarzucono pomocnictwo ws. przekraczania uprawnień przez Jana T. i w poświadczeniu przez niego nieprawdy oraz samodzielne poświadczenie nieprawdy.

Zarzuty dotyczą przetargów i zamówień publicznych z tzw. wolnej ręki, zlecanych przez ZDiK w latach 2004-2007. Prokuratura podkreśla, że postawiła je po uzyskaniu stosownych opinii biegłych.

Żadna z podejrzanych osób nie przyznała się do winy. Janowi T. i Stanisławowi J. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym podejrzanym kara do 5 lat.

Jan T. odpowiada już przed krakowskim sądem m.in. za korupcję, mobbing i molestowanie dwóch pracownic.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.