PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarzuty do reorganizacji sądów bezpodstawne

  • PAP    19 czerwca 2012 - 09:50
Zarzuty do reorganizacji sądów bezpodstawne

Najpóźniej w przyszłym tygodniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zamierza podpisać rozporządzenie dot. przekształcenia 79 sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek.
Zarzuty PSL o niekonstytucyjność tej decyzji Gowin uznał za bezpodstawne.

„Koledzy z PSL reprezentujący samorządy w tych najmniejszych powiatach mają prawo protestować, ja mam obowiązek podejmowania decyzji i podejmę tę decyzję w tym, najdalej na początku przyszłego tygodnia. Podpiszę rozporządzenie w tej sprawie” – powiedział Gowin we wtorek w TVN24.

Rozporządzenie będzie dotyczyć zniesienia 79 sądów rejonowych. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek na początku 2012 r. Zmiany miałyby wejść w życie od 2013 r.

Minister podkreślał, że reforma nie zmierza do likwidacji sądów, tylko do ich przekształcenia w wydziały zamiejscowe. „Chodzi o to, żeby sędziowie z tych wydziałów zamiejscowych, wtedy, kiedy będą mieli wolny czas – a mają dużo wolnego czasu – odciążali swoich kolegów z innych sądów” – tłumaczył Gowin.

Według niego obecnie na ok. 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów – czasem jednoosobowych.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że szanuje argumenty koalicjanta, dodał jednak, że „koledzy z PSL mają swoje racje, ale tak na prawdę bronią 80 stołków prezesów”.

„Nie widzę żadnego powodu, żeby czekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Tak na zdrowy rozum – gdybym podjął decyzję o utworzeniu 80 sądów, czy ktokolwiek uważałby, że to jest sprzeczne z konstytucją? (...) Gdyby decyzja dotycząca powstawania bądź likwidowana sądów miała być wyjęta z rąk Ministra Sprawiedliwości i przekazana Sejmowi, to wrócilibyśmy się do czasów Franciszka Józefa” – przekonywał Gowin.

PSL chce, by Gowin wycofał się ze swoich propozycji. W poniedziałek Ludowcy złożyli wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów umożliwiających ministrowi sprawiedliwości reorganizację mniejszych sądów rejonowych w drodze rozporządzenia.

Przygotowany przez Stronnictwo wniosek do TK dotyczy przepisu, który został wprowadzony w zeszłym roku. Chodzi o upoważnienie ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.