Zasady asysty policji pracownikom OPS poprawione

Kierownik ośrodka pomocy społecznej powinien wystąpić o wsparcie policji dla pracownika socjalnego co najmniej trzy dni wcześniej od planowanej wizyty w terenie. W wyjątkowych sytuacjach będzie to można zrobić z pominięciem tego terminu.
Zasady asysty policji pracownikom OPS poprawione
Jak wynika z informacji departamentu pomocy i integracji społecznej MRPiPS od września do końca 2015 roku przeprowadzonych było ponad 7 tys. asyst policji (fot.policja.pl)

Takie zapisy znalazły się w przygotowanym przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, we współpracy z Komendą Główną Policji, dokumencie "Ogólne zasady postępowania przy zapewnieniu przez policję asysty pracownikowi socjalnemu przeprowadzającemu rodzinny wywiad środowiskowy lub świadczącemu pracę socjalną w środowisku".

Na koniec 2015 roku w całym kraju zatrudnionych było ponad 20 tys. pracowników socjalnych. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie w zeszłym roku zgłosili 117 różnego rodzaju agresywnych zachowań - informuje MRPiPS.

Ustawa o pomocy społecznej

5 października 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o pomocy społecznej, które nałożyły obowiązek zapewniania przez policję pracownikom socjalnym asysty.

"Ustawa nie precyzuje warunków, trybu i zasad postępowania przy udzielaniu tej asysty. Mając na względzie wątpliwości jakie nasuwały się w tym zakresie w interpretacji przepisów, policja podjęła rozmowy z przedstawicielami ministerstwa MRPiPS. W ich rezultacie wypracowano dokument, stanowiący rekomendację postępowania w przypadku konieczności zapewnienia asysty policji pracownikom socjalnym" - powiedział PAP asp. sztab. Robert Opas z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Dokument określa procedury postępowania zarówno policji jak i pracowników pomocy społecznej w związku z wprowadzeniem zmian do ustawy o pomocy społecznej w zakresie bezpieczeństwa pracowników socjalnych. Zasady zostały przekazane do ośrodków pomocy społecznej oraz do jednostek policji w całym kraju.

Zakres asysty

"Dokument ten, w praktyce ma zmierzać do możliwości planowania z wyprzedzeniem czynności służbowych do wykonania, zapewnieniu przed asystą wzmożonych środków ostrożności w postaci wysłania co najmniej dwóch - zamiast jednego - funkcjonariuszy. Chodzi o przypadki gdy wcześniej pojawiały się informacje o agresywnym zachowaniu w kontaktach z pracownikami OPS, w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów" - powiedział Opas.

"Zasady określają zakres asysty, kładąc szczególny nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi socjalnemu" - podkreślił policjant.

Jak wynika z informacji departamentu pomocy i integracji społecznej MRPiPS od września do końca 2015 roku przeprowadzonych było ponad 7 tys. asyst policji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A gdzie można przeczytać cały tekst? Szukam od tygodnia i nie mogę tego znaleźć. A to chyba nie jest jakaś wiedza tajemna. Mogą Państwo pomóc?

pracownik pomocy społ., 2016-08-23 07:48:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU