PARTNER PORTALU
 • BGK

Zastrzyk finansowy dla firmy. Jak i gdzie uzyskać w 2017 roku?

 • Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Kreditech Polska Sp. z o.o    21 marca 2017 - 15:19

Każdy przedsiębiorca przed założeniem firmy, bada możliwości pozyskania dofinansowania na działalność. Nie ma sytuacji w której pieniądze przyjdą same lub jak mawiał Jan Bielecki w czasach rodzącego się polskiego kapitalizmu „pierwszy milion trzeba ukraść, potem zostaje się działającym legalnie przedsiębiorcą”. Realia są zupełnie inne. Pozyskanie środków na rozkręcenie działalności lub uzyskanie dotacji na otwarcie firmy, nie musi być jednak trudne, wystarczy wiedzieć do jakiej instytucji się zwrócić.
 

Źródeł oferujących wsparcie dla rozpoczynających działalność lub planujących rozwój jest wiele. Od urzędów pracy, przez fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, aż po unijne dotacje

To z jakiego źródła dofinansowania należy skorzystać zależy głownie od dwóch kilku czynników:

 • statusu osoby zakładającej firmę (młoda/stara/w wieku średnim, czy zarejestrowana jako bezrobotna)
 • przedmiotu inwestycji (pomysł na biznes - tradycyjny, nowatorski, innowacyjny)

Jak pokazują badania Barometr Providenta, nie potrzeba ogromnych nakładów, aby rozpocząć biznes, dla 49% Polaków kwota 10-20 tys. jest wystarczająca. Co dziesiątemu wystarczy już 5-10 tys. Warto podkreślić, że jest to kwota na start i w przypadku mniejszych biznesów. Dobry pomysł zawsze się sprzeda, dlatego osoby z ciekawą inicjatywą na biznes lub innowacyjnymi rozwiązaniami, mają wiele możliwości na pozyskanie środków. Wystarczy tylko rozeznać się w możliwościach, zakasać rękawy i zacząć szukać rozwiązań.

Z badań przeprowadzonych przez BIK, wynika, że prawie 90% przedsiębiorców finansuje swoją działalność w początkowej fazie ze środków własnych, na drugim miejscu jest kredyt, a na trzecim leasing (BIK 2015/2016).

Rok 2017 dostarcza nowych możliwości zdobycia środków na rozpoczęcie przygody z biznesem. Zatem do jakich drzwi warto zapukać, oto lista instytucji i programów, które Ci pomogą:

Fundusze europejskie

Właściciele przedsiębiorstw będą mogli liczyć na spory zastrzyk finansowy, rząd bowiem do 2020 roku przeznaczy 20 mln euro na wsparcie. O dotacje mogą starać się przedsiębiorstwa, przystępując do odpowiedniego programu. Są trzy do wyboru: Program Regionalny dla poszczególnych województw, Program Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia.

Największe szanse na dotacje mają inwestycje realizowane w następujących obszarach:

 • projekty badawcze i wdrażanie innowacji
 • rozwój działalności firmy
 • informatyzacja
 • rozwiązania ekologiczne
 • działalność za granicą

Jaki dokładnie program i dla jakiego przedsiębiorcy, najtrafniej obrazuje poniższy filmik.

Dzięki funduszom można uzyskać nawet 100 tys złotych wsparcia. Procedura nie jest łatwa, a na tego typu finansowanie mogą sobie pozwolić, przedsiębiorstwa które zatrudnią dedykowaną firmę, specjalizującą się w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Dość skomplikowane jest również system rozliczeń i księgowości. Jednak dla zdeterminowanego przedsiębiorcy to nie powinno stanowić problemu.

Program „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”

Jest to rządowy program realizowany przez jedyny państwowy bank w Polsce - Bank Gospodarstwa Krajowego. Inicjatorem Programu jest Minister Pracy i Polityki Społecznej. Program stawia na trzy główne cele:

 • rozwój przedsiębiorczości
 • tworzenie nowych miejsc pracy
 • przeciwdziałaniu bezrobociu i promowanie zatrudnieniu


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.