PARTNER PORTALU
  • BGK

Zatrudnianie na umowie o pracę kryterium w przetargach. Apel do samorządów

  • AT    23 czerwca 2015 - 12:55
Zatrudnianie na umowie o pracę kryterium w przetargach. Apel do samorządów
Sama nowelizacja nie wystarczy, by wybierać rzeczywiście najlepszą ofertę (Marek Kowalski, fot.mat.pras.)

Cena nie jest już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a zamawiający może wymagać zatrudniania na umowie o pracę.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, OPZZ i Konfederacja Lewiatan, apelują do organów administracji samorządowej o stosowanie klauzul społecznych w przetargach publicznych oraz o odejście od kryterium najniższej ceny w wyborze najkorzystniejszej oferty.

Sama nowelizacja nie wystarczy

Cena nabycia nie jest już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a zamawiający może wymagać od wykonawcy zatrudniania na podstawie umowy o pracę, kiedy charakter zamówienia tego wymaga. To podstawowe zmiany, jakie niesie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

Czytaj też: Zatrudnisz na umowę o pracę? Wygrasz przetarg

Należy jednak pamiętać, że sama nowelizacja nie wystarczy, by wybierać rzeczywiście najlepszą ofertę – informuje Konfederacja Lewiatan. - Potrzeba przede wszystkim odpowiedniego podejścia, właściwych procedur oraz – co najważniejsze – dobrych praktyk w ramach nowego, efektywniejszego sposobu rozstrzygania przetargów.

Bezpieczeństwo pracowników najważniejsze

Zabezpieczenie interesu pracowników oraz ich miejsc pracy stanowi jedno z najważniejszych wyzwań w kontekście zmian w systemie zamówień publicznych, dlatego resort pracy, OPZZ i Konfederacja Lewiatan apelują do zamawiających o uwzględnianie klauzul społecznych w przetargach publicznych.

„Pracodawcy i związki zawodowe od 2009 roku postulowali wprowadzenie wymogu zatrudniania na etacie w ramach zamówień publicznych. Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych zabezpiecza nie tylko interes pracowników, ale pozwala na zmniejszenie szarej strefy w zatrudnieniu czy wyeliminowanie praktyk szkodzących uczciwej konkurencji, a to przyniesie korzyści dla przedsiębiorców - mówi Marek Kowalski, przewodniczący rady zamówień publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

- Niemniej istotną kwestią pozostaje uwzględnienie w przetargach pełnej waloryzacji – zgodnej z intencją ustawodawcy. Konieczne jest, by zamawiający zakładał w swoich kalkulacjach wynagrodzenia pracowników według stawek brutto. Koszt wynagrodzenia obejmuje bowiem nie tylko kwotę wypłacaną pracownikowi, ale także odprowadzane podatki i składki na ubezpieczenia społeczne po stronie pracodawców” – dodaje Kowalski.

Wypracowanie standardów i uwzględnianie klauzul społecznych w przetargach publicznych będzie milowym krokiem dla bezpieczeństwa pracowników. Dzięki takim działaniom uda się nie tylko ustabilizować sytuację na rynku pracy, ale również doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę oraz zapewnienia pracownikom godziwych warunków wynagradzania – apeluje Konfederacja Lewiatan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Aga, 2015-06-24 08:36:31

    Czy nie można wprowadzić innych sposobów, żeby zatrudniającym opłacało się zatrudniać na umowę o pracę, nie tylko na okoliczność zamówień publicznych? Dziwna droga ...
  • SM, 2015-06-23 14:26:07

    Cel bardzo szczyty - ale koszt umów o pracę plus marża Wykonawcy za to wszystko zapłaci Zamawiający