PARTNER PORTALU
  • BGK

Zawoja dołączyła do Forum Miast Narciarskich. Czego chce?

  • AZA    12 kwietnia 2011 - 16:55

Gmina Zawoja została członkiem Forum Miast Narciarskich - ogólnopolskiej organizacji, skupiającej miejscowości narciarskie i reprezentującej ich interesy. Akces Zawoi do Forum Miast Narciarskich to jeden z efektów V Forum Miast Narciarskich, które odbyło się w ubiegłym tygodniu (7-8 kwietnia) w Ustrzykach Dolnych.
Obecnie organizacja skupia prawie 30 gmin z czterech województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Zawoja jest jedynym członkiem tego gremium spośród gmin powiatu suskiego.

Podczas V Forum z udziałem Apoloniusza Tajnera, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, samorządowy dyskutowali nad koniecznością zmian w prawie budowlanym (w szczególności w kwestii budowy wyciągów narciarskich), kwestiami zapewnienia bezpieczeństwa na stokach i koniecznych rozwiązań w tej dziedzinie. Dyskutowali także o współpracy właścicieli wyciągów z samorządami, uzależnieniu wysokości podatków lokalnych od wielkości inwestycji, współpracy z Lasami Państwowymi i Parkami Narodowymi oraz o pro-mocji jako wspólnym zadaniu samorządów.

- Wstąpienie naszej gminy do Forum Miast Narciarskich jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, zważywszy na plany rozwojowe Zawoi. Jesteśmy członkiem organizacji, która w sposób profesjonalny, realny i praktyczny reprezentuje interesy miejscowości narciarskich. Z mojego punktu widzenia jako zarządzającego gminą to bardzo ważne. W Ustrzykach rozmawialiśmy nie tylko o prawie podatkowym i konieczności zmian w tej dziedzinie, ale także o bezwzględnej potrzebie zmian w polskich aktach prawnych, dotyczących ochrony przyrody, umożliwiających realizację inwestycji w bazę narciarską. Okazuje się bowiem, że polskie prawo bywa w tej dziedzinie bardziej restrykcyjne od prawa europejskiego. To należy zmienić. Będziemy do koniecznych zmian przekonywać rząd. Do premiera Donalda Tuska wszyscy członkowie Forum wystosowali odpowiedni apel, będący podsumowaniem dyskusji i wniosków. Apel do premiera dotyczy także prawnego sposobu rozwiązania kwestii bezpieczeństwa na stokach. Uznaliśmy, iż w tej sprawie należy w Polsce wprowadzić rozwiązania obowiązujące w Austrii, Włoszech czy Szwajcarii, a skupiające się generalnie do większego egzekwowania istniejącego prawa – mówi Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi, podkreślając jednocześnie kolejny aspekt podjęcia współpracy z „narciarskimi partnerami”:

- Bezpośredni kontakt nawiązaliśmy z Zakopanem. Jest to dla nas bardzo cenne ze względu na bliską odległość, atrakcyjność turystyczną Zakopanego oraz ze względu na Polskie Koleje Linowe, które inwestują zarówno w Zawoi, jak i w Zakopanem – dodaje.

Wskazuje też na współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim: - Od prezesa PZN-u,  Apoloniusza Tajnera uzyskałem zapewnienie, iż PZN wesprze wniosek Zawoi w kwestii budowy „Białego Orlika” na Skawicy – informuje Chowaniak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.