PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbigniew Gryglas chce zmian w prawie. Chodzi o "trójwymiarowe" działki

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 15:13
Zbigniew Gryglas chce zmian w prawie. Chodzi o "trójwymiarowe" działki
- To rewolucyjne rozwiązanie może w znaczący sposób przyspieszyć rozwój stolicy, ale także rozwój innych dużych miast - podkreśla Gryglas. (fot. Facebook/Gryglas.Zbigniew)

Zbigniew Gryglas, wiceprezes Porozumienia ma pomysł jak przyspieszyć inwestycje w Warszawie. Proponuje wprowadzić prawo własności warstwowej, czyli tworzenie 'trójwymiarowych" działek.
Zbigniew Gryglas poinformował na środowej (7.03) konferencji prasowej w Sejmie, że jego propozycja dotycząca prawa własności warstwowej, jest częścią planu dla Warszawy autorstwa Zjednoczonej Prawicy i zmierza do przyspieszenia inwestycji w stolicy. - To będzie jeden z naszych kluczowych projektów - zapowiedział poseł. 

- Dzisiaj inwestorzy, którzy chcą inwestować w centrach wielkich miast często nie mogą tego robić, ponieważ prawo własności jest ograniczone do danego terenu. Właściciel działki geodezyjnej jest zarówno właścicielem terenu nad działką jak i pod nią. Prawo własności warstwowej podzieli tę własność na kilka warstw. Umożliwi to przyspieszenie procesów inwestycyjnych - podkreślił wiceprezes Porozumienia.

Poinformował ponadto, że w Sejmie powstał już specjalny zespół parlamentarny, który zajmie się kwestią prawa własności warstwowej i przyspieszy prace nad ustawą.

Według Kodeksu cywilnego wszystkie budowle i urządzenia trwale z gruntem związane stanowią części składowe tego gruntu i nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Jak podkreśla ekspert zespołu Agnieszka Matusik, własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią, nieruchomość gruntowa przedstawia się jako trójwymiarowa bryła geometryczna. - Takie regulacje uniemożliwiają odrębnym inwestorom budowę równocześnie na powierzchni gruntu oraz pod czy nad nią - dodała.

Według Matusik propozycja posła Gryglasa miałaby zmienić dotychczasowe przepisy i umożliwić budowanie odrębnym podmiotom na różnych powierzchniach. - Stworzyć trójwymiarowe działki, które pozwalałyby zabudować powierzchnię nad gruntem, pod gruntem oraz na gruncie przez różne podmioty - dodała.

- To rewolucyjne rozwiązanie może w znaczący sposób przyspieszyć rozwój stolicy, ale także rozwój innych dużych miast - podkreślił Gryglas. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.