PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbigniew Ziobro: Kolejna zatrzymana osoba ws. reprywatyzacji nieruchomości w stolicy z zarzutami

  • PAP/JS    6 lutego 2017 - 22:04
Zbigniew Ziobro: Kolejna zatrzymana osoba ws. reprywatyzacji nieruchomości w stolicy z zarzutami
Zbigniew Ziobro (fot.solidarna.org.pl)

• Jednej z trzech osób, zatrzymanych przez CBA ws. reprywatyzacji nieruchomości w stolicy, zostały postawione zarzuty - poinformował minister Zbigniew Ziobro.
• Zaapelował do urzędników, którzy mają wiedzę o tej sprawie, aby sami zgłaszali się do prokuratury.
CBA zatrzymało w poniedziałek trzy kolejne osoby w związku z prowadzonym przez wrocławską prokuraturę regionalną śledztwem ws. prywatyzacji w Warszawie.

"Teraz właśnie trwa przesłuchanie, zostały postawione zarzuty pierwszej osobie. Jutro będą kolejne dwa przesłuchania. "Mogę zapewnić, że jak za czasów tzw. niezależnej prokuratury uchwalonej przez Platformę te śledztwa nie były prowadzone, a raczej zamiatane pod dywan, tak za naszych czasów to dopiero początek. Mogę jasno zadeklarować, że będą kolejne działania, bardzo zdecydowane" - mówił w TVP Ziobro.

Zaapelował do urzędników, którzy mogą coś wiedzieć o nieprawidłowościach w reprywatyzacji, "aby sami zgłosili się do prokuratury, bo to może ułatwić ich sytuację procesową".

Czytaj też: Jarosław Gowin ws. uchwały rady Warszawy: Organizacja referendum ma ograniczony sens

Ziobro zwrócił uwagę, że sprawa reprywatyzacji warszawskich nieruchomości dotyczy poważnych przestępstw. "Szkody miasta, choćby w tym pierwszym wątku - a tych jest setki - sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Łapówka dwa i pół miliona złotych, to są bardzo poważne kwoty; zarzuty dziś stawiane urzędnikom dotyczą przekroczenia uprawnień z korzyścią majątkową dla innych osób, co jest zagrożone do 10 lat pozbawienia wolności" - podkreślił.

Minister sprawiedliwości przypomniał, że ws. reprywatyzacji sąd zastosował cztery areszty tymczasowe. Zapewnił, że śledztwo w tej sprawie będzie prowadzone "bardzo intensywnie". "Celem samym w sobie nie jest to, żeby zatrzymywać osoby, celem jest to, aby wyjaśnić te wielkie nadużycia, przestępstwa, żeby pociągnąć winnych do odpowiedzialności" - zaznaczył.

Jak mówił, przedmiotem jednego ze śledztw jest kwestia przejęcia kamienicy przez męża prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pytany o możliwość postawienia zarzutów kolejnym osobom, w tym prezydent Warszawy, powiedział: "zostawię tutaj pole do popisu prokuratorom, którzy mają za zadanie stawiać zarzuty tylko tym, co, do których został zgromadzony materiał dowodowy, wskazujący na przestępstwo. Tutaj żadne inne kryteria nie będą przyjmowane" - zapewnił.

"Ale jeżeli materiał dowodowy będzie zebrany, to mogę zapewnić, że dla nikogo nie będzie taryfy ulgowej" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.