PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiórki przez internet zostają

  • MAX    28 czerwca 2012 - 17:16

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, rozpatrującej rządowy projekt ustaw o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, wycofano niekorzystne poprawki do ustawy o zbiórkach publicznych.
- Cieszę się, że ta poprawka została wycofana – powiedział na posiedzeniu Komisji Minister Boni -uważam, że ustawa o zbiórkach publicznych powinna być maksymalnie uproszczona.

W liście wysłanym do posła Waldy’ego Dzikowskiego, przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowych projektów ustaw o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, w dniu 26 czerwca Minister Boni zaproponował zmianę całej ustawy o zbiórkach publicznych i wycofanie zaproponowanej przez MAiC poprawki, jak również zadeklarował dążenie do liberalizacji przepisów.

Czytaj też Chcą wycofania poprawek dot. zbiórek

- Mam nadzieję, że wycofanie niekorzystnych poprawek będzie początkiem dobrej współpracy pomiędzy stroną społeczną a Ministerstwem. – mówi Paweł Bronikowski, Prezes Fundacji Anioły Filantropii - Liczę na to, że strona społeczna będzie mogła aktywnie uczestniczyć w procesie nowelizacji ustawy od momentu rozpoczęcia prac nad projektem.
 
Na posiedzeniu Komisji Minister Boni zwrócił uwagę, że obecne przepisy generują dla organizacji pozarządowych dodatkowe prace i obowiązki, np. organizacja, która przeprowadza kilkanaście zbiórek publicznych w ciągu roku za każdym razem dostarcza swój statut oraz wyciąg z KRS do Ministerstwa, przy czym oba dokumenty są dostępne on-line.

Rozmawiano również o konieczności odróżnienia zbiórek publicznych, służących celom dobroczynnym, od finansowania społecznościowego (crowdfunding), które służy rozwojowi przedsięwzięć ekonomicznych i celom biznesowym i powinien zostać uregulowany odrębnymi przepisami.

- Organizacje społeczne z zadowoleniem przyjęły decyzję o wycofaniu poprawki MAiC do ustawy o zbiórkach publicznych – ocenia Marta Kube z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Liczymy jednocześnie, że nowe regulacje dotyczące zbiórek publicznych oraz crowdfundingu będą przegotowane przy współudziale strony społecznej, a konsekwencją tej współpracy będą jasne i proste przepisy, które umożliwią rozwój dobroczynności oraz crowdfundingu w Polsce - dodaje.

Minister Boni na posiedzeniu Komisji zapowiedział, że w ciągu miesiąca zostaną stworzone założenia tego projektu, zaś jesienią zmiany powinny zostać przyjęte.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.