PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbycie nieruchomości przez gminę nie zawsze podlega VAT

  • bad    12 maja 2014 - 19:28
Zbycie nieruchomości przez gminę nie zawsze podlega VAT

Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, iż sprzedaż towarów jest opodatkowana wtedy, gdy stanowi działalność gospodarczą. Ta zasada dotyczy także organów władzy publicznej pozbywających się swojego majątku. Nie powinno się jednak automatycznie nakładać na nie podatku.
Unijny sąd zajął się sporem fiskusa z gminą Wrocław. Planowała ona zbycie lub wniesienie aportem posiadanych ruchomości i nieruchomości. We wniosku o interpretację zapytała o zasady rozliczenia tych transakcji. Fiskus stwierdził, że w obu sytuacjach powinna zapłacić VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał mu rację. Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny skierował sprawę do unijnego trybunału, pytając czy przepisy Dyrektywy 2006/112/WE sprzeciwiają się opodatkowaniu wymienionych czynności.

Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, iż dyrektywa nie sprzeciwia się opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej transakcji takich jak te zamierzone przez gminę Wrocław, o ile sąd odsyłający stwierdzi, iż transakcje te stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 ust. 1 tej dyrektywy oraz iż nie są wykonywane przez rzeczoną gminę w charakterze organu władzy publicznej w rozumieniu art. 13 ust. 1 akapit pierwszy owej dyrektywy.

Jeśli jednak należałoby uznać te transakcje za wykonywane przez wspomnianą gminę działającą w charakterze organu władzy publicznej, przepisy dyrektywy nie sprzeciwiałyby się ich opodatkowaniu, gdyby sąd odsyłający stwierdził, że ich zwolnienie mogłoby prowadzić do znaczących zakłóceń konkurencji w rozumieniu art. 13 ust. 2 tej dyrektywy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • myszka miki, 2014-05-15 13:15:57

    i wszystko jasne, czyli wiemy tyle ile przed orzeczeniem, bowiem nikt nie wie na pewno, czy taka sprzedaż jest działalnością gospodarczą; o rozumieniu pojęcia "znaczącego zakłócenia konkurencji" w takim przypadku nie wspomnę, bo i po co się dodatkowo stresować