PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbyt szybkie prace nad ustawą o dowodach?

  • PAP    25 maja 2011 - 19:59
Zbyt szybkie prace nad ustawą o dowodach?

Posłowie PiS skrytykowali podczas środowego posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych pilny tryb prac nad rządowym projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych.
W środę komisja administracji i spraw wewnętrznych skierowała projekt noweli ustawy o dowodach osobistych do prac w podkomisji, której przewodniczącym został poseł PO Marek Wójcik.

Według Jarosława Zielińskiego (PiS) rząd próbuje "przepchnąć kolanem" nowelizacje ustawy o dowodach. "Skierowanie ustawy do Sejmu w trybie pilnym spowodowało, że posłowie nie są przygotowani do pracy nad nią. Członkowie komisji nie posiadali druków do ustawy, nie było także ekspertyz do proponowanych zmian. To jest fatalny zwyczaj i skandal" - podkreślił.

Podobnie uważa inny poseł PiS Artur Górski. Jego zdaniem pilny tryb ustawy zmusza członków komisji do opiniowania nowelizacji bez rzetelnego przygotowania. "Zmusza się posłów, aby z marszu pracowali nad projektem, który wymaga refleksji. Chcemy, aby dano nam czas na przeanalizowanie nowelizacji. Pośpiech świadczy o porażce rządu w tej sprawie" - zaznaczył.

Z kolei zdaniem Wójcika członkowie komisji powinni się przygotować do opiniowania projektu nawet, jeśli jest on przeprowadzany w trybie pilnym. "Tryb pilny jest przewidziany przez prawo. Zrobiono wszystko, aby każdy poseł miał dobre warunki do pracy i możliwość zapoznania się z nowelizacją" - podkreślił.

Rząd chce przedłużenia o pół roku vacatio legis ustawy o dowodach osobistych. W sierpniu 2010 r. parlament zdecydował, że wejdzie ona w życie 1 lipca 2011 r. Przyjęty przez rząd projekt jej nowelizacji zakłada, że stanie się to 1 stycznia 2012 r.

Przedłużenie vacatio legis ustawy o dowodach osobistych rząd uzasadnia ryzykiem niezakończenia przygotowań organizacyjnych i technicznych do wydawania nowych dowodów osobistych przed 1 lipca tego roku. Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, chodzi m.in. o zapewnienie przejrzystości przetargu na dostawcę blankietów do nowych dowodów.

Nowy dowód osobisty - wzbogacony o elektroniczny nośnik danych, tzw. chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmieni się też zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie w nim zamieszczona warstwa elektroniczna, która ma m.in. zwiększyć poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami. Nowy dowód będzie dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie na terenie Polski oraz m.in. państw strefy Schengen.

Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania oraz rysopisie. Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie, a także drogą elektroniczną. Dokumenty wydawane dzieciom powyżej pięciu lat będą ważne 10 lat; dokumenty młodszych dzieci będą ważne pięć lat. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Agnieszka, 2011-05-25 23:41:02

    OK,to zrozumiałe! Tak szybko?To dobrze!