PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdeterminowany Sopot przekonał Gdańsk i Gdynię do metropolii

  • Agnieszka Widera, Michał Wroński    29 czerwca 2016 - 16:18
Zdeterminowany Sopot przekonał Gdańsk i Gdynię do metropolii
W ostatni dzień czerwca radni w Gdańsku będą głosować nad uchwałą - apelem w sprawie utworzenia metropolii. (Fot. : pixabay.com).

• Samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot chcą powołania u nich związku metropolitalnego.
• Szykują oficjalne wystąpienie w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
• Liczą, że na Pomorzu zostanie wprowadzona ustawa metropolitalna podobna do tej, którą ma otrzymać aglomeracja śląsko – zagłębiowska.
Samorządowcy zrzeszeni w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot jednogłośnie podjęli uchwałę o woli utworzenia metropolii na Pomorzu. Już wkrótce stosowne pismo w tej sprawie trafi na biurko wojewody pomorskiego. Samorządowcy z Pomorza liczą, że rząd da „zielone światło” do tego, by przygotowywaną obecnie dla aglomeracji śląsko – zagłębiowskiej ustawą o związkach metropolitalnych objąć także OM Gdańsk - Gdynia - Sopot.

- Pilotaż – tak, ale dwutorowo. Na Śląsku i u nas. Uważamy, że to byłaby zasadna decyzja. Nasz Obszar Metropolitalny obejmuje 21 miast i ponad 20 leżących między nimi gmin wiejskich. Ustawa metropolitalna znacząco usprawniłaby współpracę w zakresie organizacji transportu miejskiego, czy inwestycji  – mówi Portalsamorzadowy.pl Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i zarazem prezes zarządu OM Gdańsk - Gdynia - Sopot. 

Decyzja o uchwale w sprawie metropolii została podjęta 28 czerwca na spotkaniu wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk, Gdynia, Sopot. Już wcześniej podobną uchwałę – apel przyjęła rada miejska Pucka, jutro (30 czerwca) podobna uchwała będzie głosowana przez radnych w Gdańsku (zamieszczamy ją w dziale multimedia).

Jak przypominają trójmiejscy samorządowcy głosy o konieczności powołania metropolii na Pomorzu pojawiają się od dobrych dwóch dekad. Sam Obszar Metropolitalny niebawem będzie obchodził 5-lecie działalności. Sprawę rozszerzenia ustawy metropolitalnej dla Śląska i Zagłębia także na Pomorze sygnalizował niedawno w rozmowie z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. Problem poruszono również podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

O współpracy między gminami Trójmiasta i argumentami na rzecz powołania na Pomorzu metropolii rozmawiamy także z Marcinem Skierawskim, wiceprezydentem Sopotu. 

Trójmiasto to zespół trzech silnych miejskich organizmów i nie jest tajemnicą, że o porozumienie i jednomyślność bywa trudno. Ale są też takie wspólne przedsięwzięcia, jak projekt rozwoju komunikacji rowerowej, które pokazują, że potraficie się dogadać. Dlaczego tak się dzieje?

Marcin Skierawski, wiceprezydent Sopotu: Tak to już jest u nas na Pomorzu, że są niestety projekty, których nie udaje nam się realizować wspólnie, np. wspólna budowa spalarni czy rozbudowa lotniska, ale przy wielu potrafimy wzorowo współpracować. Obszar wspólnych potrzeb i dążeń znaleźliśmy m.in. w projekcie dróg rowerowych czy Tristaru.Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Iwona Ociepa, 2016-07-09 23:37:20

    Związek Metropolitarny tak pod warunkiem ,że wpłynie na działanie komunikacji kolejowej na i z lotniska Rębiechowo.Nadal Skandaliczny jest dojazd ze stacji Gdańsk-Wrzeszcz do lotniska.Informacja papierowa o odjazdach nieskoordynowana, zapowiedzi z megafonów zagłuszane przez przejeżdzające pociągi ...nikt nic nie wie jak w czeskim filmie.  rozwiń