PARTNER PORTALU
  • BGK

Ze sprawozdaniem budżetowym trzeba zdążyć

  • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 października 2010 - 06:54

Za zawinione nieprzekazanie w terminie sprawozdań budżetowych jednostki samorządowe mogą zostać ukarane kwotą pieniężną, upomnieniem lub naganą.
Naruszenie dyscypliny finansów publicznych stanowi brak sporządzenia lub przekazania w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania. Problem mogą mieć jednostki samorządu terytorialnego, które sporządzają sprawozdania zbiorcze (np. Rb – 27S) na podstawie sprawozdań jednostkowych (Rb-27S) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W takim wypadku o możliwości zachowania przez jednostkę samorządową obowiązujących terminów przekazywania sprawozdań decyduje zdyscyplinowanie wszystkich jednostek organizacyjnych. Duże znaczenie ma też funkcjonalność programów do przekazywania i scalania danych z tych sprawozdań.

Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych może zostać wymierzona kara: upomnienia, nagany, pieniężna albo zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Według Ministerstwa Finansów przy orzekaniu kary organ uwzględnia okoliczności popełnienia czynu, jak również cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i dyscyplinujące, które ma osiągnąć w stosunku do ukaranego. Organ orzekający ma też na względzie właściwości i warunki osobiste sprawcy.

Aby uniknąć odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, polegające na niesporządzeniu lub nieprzekazaniu w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania, trzeba sporządzać i przekazywać te sprawozdania w terminach przewidzianych w przepisach prawa materialnego – radzi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.