PARTNER PORTALU
  • BGK

Ze znalezionymi rzeczami do starosty

  • pt    9 stycznia 2014 - 16:27
Ze znalezionymi rzeczami do starosty

To starosta ma obowiązek pouczyć znalazcę o prawie do żądania znaleźnego oraz o zasadach nabycia własności w razie upływu terminu odbioru rzeczy przez osobę uprawnioną – przewiduje rządowy projekt.
Do sejmu trafił rządowy projekt ustawy o rzeczach znalezionych.

Ustawa określa obowiązki i prawa znalazcy rzeczy, zasadę i sposób przyjmowania rzeczy znalezionych, właściwość organów w sprawach przyjmowania rzeczy znalezionych,sposób poszukiwania osób uprawnionych do odbioru rzeczy znalezionych, szczególne zasady przechowywania pieniędzy, papierów wartościowych i kosztowności oraz sposób postępowania z przedmiotami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej.

Projekt zakłada, że jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna miejsca pobytu tej osoby, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy właściwego starost, chyba że wartość rzeczy nie przekracza 50 złotych.

W przypadku gdy rzecz znaleziona jest zabytkiem i zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stała się własnością Skarbu Państwa, znalazcy przysługuje nagroda.

Odbieranie zawiadomień o znalezieniu rzeczy zgubionych, przechowywanie tych rzeczy oraz poszukiwanie osób uprawnionych do ich odbioru należy do kompetencji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Starosta poucza znalazcę o prawie do żądania znaleźnego oraz o zasadach nabycia własności w razie bezskutecznego upływu terminu odbioru rzeczy przez osobę uprawnioną.

Jeżeli wartość szacunkowa rzeczy znalezionej przekracza kwotę 5 tys. złotych, starosta zamieszcza ogłoszenie w dzienniku lokalnym lub ogólnopolskim, a także w Biuletynie Informacji Publicznej.

Szczegóły projektu tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: