PARTNER PORTALU
  • BGK

Zebrano 49 tys. na zabytki cmentarne w Łomży

  • PAP    3 listopada 2014 - 11:50
Zebrano 49 tys. na zabytki cmentarne w Łomży

- Blisko 49 tys. zł zebrali wolontariusze w trakcie dwudniowej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu w Łomży - poinformował organizator kwesty, Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Stary cmentarz w Łomży jest nekropolią o szczególnych walorach historycznych w regionie. Jego początki sięgają 1801 r. Pierwsza kwesta na rzecz odnowy nagrobków odbyła się 30 lat temu. Tegoroczna była zorganizowana po raz 25., ponieważ w latach 80. przez kilka sezonów kwest nie organizowano.

W tym roku zebrano - jak dotychczas - najwięcej pieniędzy, ale organizatorzy podkreślają, że nie o bicie rekordów przecież chodzi, a to, że z zebranych datków można dalej kontynuować prowadzone renowacje, bo potrzeby w tym zakresie wciąż na łomżyńskiej nekropolii są duże. W 2014 r. ze zbiórki pochodziły 44 tys. zł.

Już wcześniej Babiel informował, że dotychczas udało się odrestaurować ponad 200 z około pięciuset zabytkowych obiektów na starym cmentarzu. Jakie kolejne nagrobki czy pojedyncze obiekty, np. metalowe ogrodzenia, będą odnawiane za pieniądze z tegorocznej kwesty będzie wiadomo jeszcze w listopadzie, gdy zbierze się specjalna komisja. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele konserwatora zabytków oraz Kościoła.

Czytaj też:  Ich pożegnaliśmy w 2014 roku

Babiel powiedział, że chodzi min. o renowację nagrobka rodziny Puchalskich z początku XX w. Nagrobek stanowi duży kamień zwieńczony granitowym krzyżem. Są też plany konserwacji trzech nagrobków z byłego lapidarium cmentarza.

Dzisiejszy zespół starego cmentarza w Łomży obejmuje teren nekropolii rzymsko-katolickiej oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Spoczywają tam m.in. autor "Flory Polskiej", znany botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836) czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855). Dzięki pracom renowacyjnym udało się m.in. w ostatnim roku odkryć i odnowić tablicę nagrobną bratowej Bernatowicza z połowy XIX w. oraz byłego burmistrza Łomży Aleksandra Chrystowskiego (1916 r.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.