PARTNER PORTALU
  • BGK

Żeby dług był mniejszy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    2 sierpnia 2011 - 07:35
Żeby dług był mniejszy

W ostatnim tygodniu sierpnia samorządowcy odpowiedzą na rządową propozycję, jak wprowadzić u siebie limit zadłużenia.
Prawdopodobnie dojdzie do tego 24 sierpnia podczas obrad rządowo-samorządowego zespołu do spraw systemu finansów publicznych w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – podaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Dług samorządów rośnie lawinowo

Pod koniec maja samorządowcy i resort finansów zgodzili się na wprowadzenie limitu zadłużenia dla samorządów na najbliższe trzy lata. Nie będzie mógł przekroczyć 0,6 proc. PKB.

Czytaj też: Dług samorządów wśród najniższych w UE

Resort zaproponował, by deficyt jednostek samorządu terytorialnego i ich związków ustalić zgodnie z wieloletnimi prognozami finansowymi obowiązującymi 15 maja 2011 roku. Od tego limitu miałyby istnieć wyłączenia (np. związane z wydatkami na pomoc przy klęskach żywiołowych czy przy przekształcaniu szpitali).

Czytaj też: Przełomu nie ma – w sprawie samorządowego długu wciąż tylko propozycje

Ministerstwo Finansów zaproponowało mechanizm: jeśli samorząd orientuje się, że będzie musiał zmienić poziom zadłużenia, to złoży wniosek do swojej regionalnej izby obrachunkowej. RIO mają weryfikować je i zwrócić się do Ministerstwa Finansów w sprawie korekty wyników sektora samorządowego.

Czytaj też: Dług trzeba ograniaczać, ale nie kosztem samorządów

Wiele samorządów, szczególnie mniejszych, musi zmienić sposób planowania budżetów, ich wieloletnie prognozy muszą być jeszcze bardziej uszczegóławiane i urealniane.

Dług samorządów w zeszłym roku zwiększył się do 55 mld zł. W stosunku do dochodów wskaźnik zadłużenia sektora to 33,8 proc. Na koniec roku zadłużenie może sięgnąć nawet 69 mld zł – pisze „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.