PARTNER PORTALU
  • BGK

Zerwana umowa i opóźnienia w remoncie drogi

  • PAP    19 stycznia 2012 - 21:12

Remont drogi nr 776 z Buska-Zdroju do granicy z Małopolską opóźni się o kilka miesięcy. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich zerwał umowę z wykonawcą - spółką Budostal-5 z powodu wszczęcia procedury upadłościowej wobec firmy.
Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Jan Maćkowiak z zarządu województwa świętokrzyskiego, w najbliższy dniach zostanie ogłoszony przetarg na nowego wykonawcę remontu trasy.

Remont drogi od sierpnia 2011 r. prowadziła firma Budostal-5 z Krakowa. "Wykonawca, wybrany we wcześniejszym przetargu miał pozytywne rekomendacje od naszych sąsiadów z Małopolski, gdzie Budostal remontował dalszą część tej trasy. Pomyślnie przebiegła także procedura sprawdzania firmy przez zarząd dróg" - mówił Maćkowiak.

Problemy pojawiły się przy remoncie fragmentu trasy i mostu na Nidzie w Wiślicy. Prace w tym miejscu - ze względów środowiskowych - można prowadzić jedynie od października do kwietnia.

Firma nie wykonywała koniecznych robót, mimo kilkakrotnych ponagleń ze strony inwestora - Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Przedsiębiorstwo nie płaciło podwykonawcom. Nie zabezpieczono robót na zimę, a na trasie zmieniono organizację ruchu - w kilku miejscach odbywał się wahadłowo, jednym pasem jezdni.

Zakładano, że w 2011 r. uda się zrealizować 25 proc. prac związanych z inwestycją - Budostal-5 wykonał ok. 2 proc. robót. "Uznaliśmy, że jest konieczność odstąpienia od tej umowy z winy wykonawcy. Wezwaliśmy też wykonawcę do zapłacenia kar umownych. Mamy nadzieję, że uda się je wyegzekwować" - powiedział Maćkowiak.

Inwestor uporządkował plac budowy tak, aby ruch odbywał się bezkolizyjnie, bez zagrożeń dla kierowców.

Równocześnie rozpoczęto inwentaryzację robót, by ogłosić nowy przetarg. Nowy wykonawca będzie znany na przełomie marca i kwietnia br. Prace przy inwestycji miały się zakończyć w listopadzie 2012 r.; w związku z koniecznością zmiany wykonawcy, potrwają do sierpnia 2013 r.

Modernizacja 54-km odcinka drogi wojewódzkiej nr 776 ma kosztować 89 mln zł. Projekt jest współfinansowany z UE, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Przez kilkadziesiąt lat droga, która łączy Ponidzie z Krakowem, nie była kompleksowo remontowana na świętokrzyskim odcinku, prowadzono jedynie doraźne prace.

Podczas generalnej przebudowy nową nawierzchnię ma uzyskać jezdnia, wykonane zostaną pobocza, zatoczki przy przystankach autobusowych, chodniki. Odnowione zostaną mosty, a trasa zyska instalację odwodnieniową.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.