PARTNER PORTALU
  • BGK

Zespoły powstają z opóźnieniem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    6 lipca 2011 - 07:40
Zespoły powstają z opóźnieniem

Co trzecia gmina nie powołała dotąd specjalnej grupy do walki z przemocą w rodzinie.
Tworzenie zespołów interdyscyplinarnych jest w gminach obowiązkowe od sierpnia 2010 r. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołuje je wójt (burmistrz, prezydent miasta). Kompetencją rady jest określenie w uchwale trybu oraz sposobu powoływania i odwoływania członków tego zespołu. Bez podjęcia takiej uchwały powołanie zespołu przez wójta nie jest możliwe – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Wójt powoła zespół do walki z przemocą w rodzinie

Z podejmowaniem takich uchwał rady mają jednak sporo kłopotów. Nie bardzo wiedzą, jakie postanowienia można w nich zawrzeć, a jakich nie. Często powtarzają zapisy ustawowe, co powoduje, że taki akt jest uchylany przez nadzór wojewody.

Czytaj też: Przekroczenie kompetencji skutkuje nieważnością uchwały

Nie jest również jasne, czy uchwała określająca tryb i sposób powoływania członków zespołu jest prawem miejscowym czy też nie.

Czytaj też: Wojewoda sprawdzi walkę gmin z przemocą

Co zatem można w niej zapisać? To np., że członków zespołu interdyscyplinarnego wójt powołuje spośród kandydatów przedstawionych przez podmioty wskazane w ustawie. Można też postanowić, że odwołanie członka następuje na wniosek podmiotu, który go zgłosił.
 Wykonując swoje ustawowe obowiązki, członkowie zespołu interdyscyplinarnego mogą przetwarzać dane osobowe zarówno osób dotkniętych przemocą, jak i sprawców.

Informacje, do których przetwarzania uprawnieni są członkowie zespołów, to dane wrażliwe. W konsekwencji gmina będąca ich administratorem ma obowiązek dokonania rejestracji zbiorów, w których są one gromadzone, u generalnego inspektora ochrony danych osobowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.