PARTNER PORTALU
  • BGK

Zeznania podatkowe za 2016 r. bez umorzeń czynszowych

  • aw    10 marca 2017 - 08:50
Zeznania podatkowe za 2016 r. bez umorzeń czynszowych
Umorzenia czynszowe dotyczą najbiedniejszych mieszkańców (fot.pixabay)

• Osoby, którym gminy umorzyły zaległości czynszowe lub inne opłaty związane z zajmowanym mieszkaniem nie muszą wykazywać tego w zeznaniu rocznym PIT.
• Samorządy zaś nie mają obowiązku wykazania tych należności w informacji PIT-8C.
• Mateusz Morawiecki nowym rozporządzaniem wywiązał się ze złożonej wcześniej deklaracji, że resort finansów nie będzie obciążać podatkami najuboższych, którym gminy anulowały czynszowy dług.
Weszło w życie rozporządzanie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego. Dotyczy ono roku 2016 oraz roku 2017.

Czego dotyczą nowe rozwiązania?

Chodzi o umorzone w latach 2016-2017 przez jednostki samorządu terytorialnego należności dotyczące:

1. zaległej opłaty z tytułu czynszu najmu lokalu mieszkalnego,
2. zaległej opłaty za dostawy do lokalu mieszkalnego energii, gazu, wody oraz za odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych,
3. odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego,
4. odsetek od ww. należności,
5. nieuregulowanych kosztów dochodzenia i egzekucji ww. należności, w tym zasądzonych prawomocnym tytułem wykonawczym wraz z kosztami postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zgodnie z nowymi przepisami umorzenia te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie należy ich wykazywać w rocznych zeznaniach podatkowych składanych za te lata. W przypadku złożenia zeznania podatkowego za 2016 r., w którym ujęto te należności, podatnik może złożyć jego korektę. Dzięki temu nie będzie musiał zapłacić podatku od tych świadczeń.

Ponadto umorzenia nie podlegają obowiązkowi wykazania przez gminy tych należności w informacji PIT-8C.

Przypomnijmy, wcześniej izby skarbowe traktowały umorzenie długu jako przychód lokatora, co skutkowało obowiązkiem zapłacenia od tego przychodu podatku.

Czytaj tez: Gminy umarzają lokatorom długi. A fiskus każe im płacić

Odejście od tej praktyki zapowiedział w połowie lutego wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Jeśli miasto zdecyduje się na umorzenie zaległości np. czynszowych dla najbiedniejszych, najbardziej potrzebujących mieszkańców, to ja się zdecyduję jako minister finansów na nieściąganie podatków od tego, czyli na umorzenie należności podatkowej. Skoro podnosimy dla najuboższych kwotę wolną od podatku to nie będziemy ich obciążać podatkami w przypadku umorzenia ich jakiegoś zobowiązania – mówił Morawiecki w telewizyjnym wywiadzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.