PARTNER PORTALU
  • BGK

Zgłoszenie w internecie zamiast pozwolenia na zbiórkę

  • PAP    31 marca 2014 - 14:57
Zgłoszenie w internecie zamiast pozwolenia na zbiórkę

- We wtorek prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o zbiórkach publicznych. Umożliwia ona zastąpienie pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie; wprowadza jednoznaczną definicję zbiórki, obejmującą tylko datki i dary zbierane w miejscach publicznych.
Nowa ustawa zastąpi obecnie obowiązujące przepisy, które pochodzą z 1933 r. Przygotowało ją Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które są bardzo zadowolone z zaproponowanych w niej zmian.

Dyrektorka Fundacji Batorego Ewa Kulik-Bielińska podkreślała, że w projekcie ustawy uwzględniono postulaty, które zgłaszały organizacje. Za najważniejszą rzecz uznała jednak sposób prac nad projektem. Oceniła, że gdyby takie konsultacje społeczne były prowadzone przy każdym projekcie rządowym, udałoby się uniknąć wielu protestów i nieporozumień.

Czytaj też:  Zbiórki publiczne będą odbywać się na nowych zasadach

Także przedstawiciele innych organizacji, którzy brali udział w konsultacjach projektu, uznali go za wspólny sukces MAC oraz trzeciego sektora, podkreślając, że udało się w nim wypracować "konsensus pomiędzy ułatwieniem ofiarności a przejrzystością i bezpieczeństwem".

Ocenili ustawę jako nowoczesną, odpowiadającą na współczesne potrzeby obywateli i organizacji pozarządowych.

Katarzyna Kordziak-Kasprzak z UNICEF Polska uznała, że nowe przepisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom organizacji - ułatwią zbieranie środków, ale nie będzie to całkowicie poza kontrolą.

"To będzie duże ułatwienie. Dotychczasowa ustawa wraz z wydanymi do niej rozporządzeniami wprowadzała bałagan, pozwalała na dowolność interpretacji, co często blokowało pozyskiwanie środków od darczyńców" - przypomniała.

Zgodnie z ustawą z 1933 r. zbiórka to zbieranie ofiar w gotówce lub naturze; od 2003 r. funkcjonuje jednak rozporządzenie, które rozszerza tę definicję m.in. o wpłaty na konto i sprzedaż przedmiotów i usług (chodzi np. o charytatywne sms-y). Zdarzało się, że na tej podstawie urzędnicy żądali od organizacji, by zdjęły ze swoich stron internetowych numery kont, ponieważ zachęcanie w ten sposób do przekazywania darowizn wyczerpuje znamiona zbiórki publicznej.

Nowa ustawa jednoznacznie definiuje zbiórki jako zbieranie datków w przestrzeni publicznej - w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Czyli np. zbieranie przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji. Zbiórką nie będą np. zbiórki organizowane w szkołach, inicjatywy prywatne, przeprowadzane wśród znajomych, a także zbieranie datków na cele religijne.

Kolejna zasadnicza zmiana to zastąpienie pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie. Obecnie to, czy zbiórka się odbędzie, zależy od zgody urzędników. Po wejściu ustawy w życie obywatele sami zdecydują o tym, czy cel, na który zbierane są datki, jest ich zdaniem warty wsparcia.

Zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek będą zamieszczane na portalu, którym administrować będzie MAC. Będą dostępne online dla wszystkich, każdy będzie mógł łatwo sprawdzić, w jaki sposób wsparta przez niego organizacja wykorzystała pieniądze.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.