PARTNER PORTALU
  • BGK

Zgromadzenie ogólne ZMP w Żywcu: Miasta nagradzają burmistrza i przedstawicieli ministerstwa

  • aw    2 marca 2018 - 12:40
Zgromadzenie ogólne ZMP w Żywcu: Miasta nagradzają burmistrza i przedstawicieli ministerstwa
Na ręce burmistrza Żywca, Antoniego Szlagora wręczono pamiątkę 750-lecia historii miasta (fot.zywiec.pl)

Delegaci z ponad 160 miast członkowskich ZMP wzięli udział w obradach XLI Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich w Żywcu i w Szczyrku. Była to też okazja do specjalnych wyróżnień.
Pierwszego dnia obrad (1 marca) oprócz dorocznych czynności statutowych, takich jak: przyjęcie sprawozdania z działalności Związku w 2017, sprawozdania z wykonania budżetu i przedstawienia bilansu Związku za rok 2017, a także programu działań (rok będzie poświęcony przede wszystkim tematyce wyborczej) i budżetu na rok 2018, przedstawiciele miast należących do ZMP przegłosowali dwie zmiany w statucie związku.

Czytaj też: Budżet Związku Miast Polskich na rok 2018: dochody wyniosą 10,36 mln zł, ale potrzebny kredyt

Pierwsza uwzględnia zmianę długość kadencji organów JST z czteroletniej na pięcioletniej, a druga dotyczy wpisania do statutu zwyczajowo stosowanej od 1999 roku zasady parytetu w wyborach organów związku (skład zarządu odzwierciedla proporcje przynależności delegatów miast do ZO ZMP do ugrupowań politycznych i delegatów bezpartyjnych).

 

Zgodnie z przyjętymi zmianami, szczegółowe zasady wyboru oraz podział na grupy delegatów mają być przyjmowane w ordynacji wyborczej przez aktualny skład delegatów, na pierwszym po wyborach samorządowych Zgromadzeniu Ogólnym.

Pierwszego dnia zgromadzenia odbyły się też uroczystości - wręczenia przez prezesa ZMP, Zygmunta Frankiewicza na ręce burmistrza miasta Żywca, Antoniego Szlagora pamiątki 750-lecia historii miasta.

- Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, obecność wielu burmistrzów i prezydentów miast to dla naszego miasta wielki splendor, ale również szansa na rozwijanie wielu wspólnych działań i przedsięwzięć. Współpraca gospodarcza miast i regionów jest dla naszego kraju wielką szansą - mówił burmistrz Antoni Szlagor.

Wręczono także Medale Honorowe ZMP. Przyznano je przedstawicielom Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - Michałowi Leszczyńskiemu, zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Przestrzennej, w uznaniu roli, jaką odgrywa we wprowadzaniu korzystnych dla miast rozwiązań legislacyjnych, dotyczących planowania przestrzennego, oraz Przemysławowi Derwichowi, dyrektorowi Departamentu Pomocy Technicznej, w uznaniu roli, jaką odegrały w poszerzeniu działalności merytorycznej związku projekty realizowane wspólnie z resortem, ważne dla rozwoju miast i polityki miejskiej.

W związku z obchodami 100-lecia ZMP Zgromadzeniu towarzyszyła wystawa „100 lat Związku Miast Polskich”.

Jak informuje ZMP, zgromadzenie było ponadto okazją do przedyskutowania „w szerszym gronie wielu ważnych dla samorządów i miast członkowskich tematów, w tym zwłaszcza spraw legislacyjnych, które po rekonstrukcji Rządu nabiorą zapewne znacznego przyspieszenia”.

Czytaj też: Prezydenci miast powalczą o wyższe pensje. I to jeszcze w tej kadencji

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.