PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra będzie większa od Poznania?

  • PAP    1 lipca 2014 - 20:39

Większość uczestników ankiety ws. połączenia miasta Zielona Góra z gminą wiejską opowiedziała się za takim rozwiązaniem. Konsultacje w tej sprawie zakończyły się w poniedziałek.
W konsultacjach uczestniczyło ponad 32 tys. osób, co stanowi 35 proc. uprawnionych do udziału w wyborach (w Zielonej Górze jest ok. 94,4 tys. wyborców). Za połączeniem obu samorządów opowiedziało się prawie 29 tys. osób, przeciwnych było ok. 3,2 tys. - poinformował we wtorek PAP szef Zespołu ds. Połączenia Miasta i Gminy Zielona Góra prof. Czesław Osękowski.

"Ponadto 13 tys. zielonogórzan podpisało się pod apelem do władz centralnych państwa, aby połączenie miasta z gminą nastąpiło z dniem 1 stycznia 2015 roku. Konsultacje społeczne w Zielonej Górze wraz z rozstrzygającym wynikiem referendum w gminie spełniają ustawowy warunek zgodnego połączenia miasta z gminą" - powiedział PAP Osękowski.

Konsultacje rozpoczęły się 17, a zakończyły 30 czerwca br. Na ulice i do domów zielonogórzan wyruszyli ankieterzy wyposażeni w urny, były one także wystawione w wielu miejskich instytucjach. By wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba było podawać danych osobowych i wpisywać się na listę.

Teraz swoje opinie ws. fuzji samorządów w formie uchwał wyrażą Rada Miasta i Rada Gminy Zielona Góra oraz Rada Powiatu Zielonogórskiego.

Osękowski zapowiedział, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni wniosek o połączenie Miasta Zielona Góra z Gminą Zielona Góra w jeden samorząd terytorialny z dniem 1 stycznia 2015 roku za pośrednictwem wojewody lubuskiego zostanie przekazany do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

"Stanowiący głos w sprawie połączenia należy jednak do Rady Ministrów" - zaznaczył Osękowski.

Jeśli do tego dojdzie, liczba mieszkańców Zielonej Góry wzrośnie z ok. 118 tys. do ok. 136 tys., natomiast powierzchnia powiększy się z 58 km kw. do 278 km kw. Tym samym Zielona Góra będzie obszarowo większa od Poznania.

Pomysł połączenia obu jednostek samorządu od wielu miesięcy promują władze miasta Zielona Góra z jej prezydentem Januszem Kubickim. Według niego zwiększy to szanse rozwojowe, wpływy z budżetu państwa i możliwości inwestowania funduszy unijnych. Przeciwnicy integracji wskazywali, że potencjalne korzyści takiego rozwiązania będą przede wszystkim udziałem samego miasta.

Kubicki przekonuje, że oferta miasta dla mieszkańców gminy jest szeroka. Została ona ujęta w osobnym dokumencie pn. Kontrakt Zielonogórski. Są w nim ujęte m.in. obniżki podatków, cen biletów MZK, dostęp do karty ZGranej Rodziny, darmowe przedszkola publiczne i wiele innych udogodnień.

Władze Zielonej Góry deklarują także zainwestowanie na terenie gminy 100 mln zł, które otrzymają w formie bonusa ministerialnego za przeprowadzenie zgodnego połączenia dwóch samorządów.

W maju br. w gminie wiejskiej Zielona Góra (z inicjatywy jej władz) odbyło się referendum lokalne w sprawie połączenia. Mieszkańcy opowiedzieli się wówczas za połączeniem z miastem Zielona Góra. Frekwencja wyniosła 55,18 proc. Za połączeniem było 53,45 proc. głosów ważnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.