Zielona Góra, Janusz Kubicki: "Nie ma u nas podziałów politycznych". Budżet na 2017 r. uchwalony

• Zielonogórscy radni uchwalili 20 grudnia budżet miasta na 2017 r.
• Prawie jedna czwarta wydatków zostanie przeznaczona na inwestycje - ok. 213,7 mln zł.
• Po stronie dochodów miasta zapisano 837,6 mln zł, a wydatków - 861,4 mln zł.
Zielona Góra, Janusz Kubicki: "Nie ma u nas podziałów politycznych". Budżet na 2017 r. uchwalony
Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. (fot. mat. pras.)

Na sesji budżetowej Rady Miasta Zielona Góra 23 radnych głosowało za przyjęciem projektu przedłożonego przez prezydenta, jeden był przeciwny. W obradach uczestniczyło 24 na 25 radnych Zielonej Góry - poinformowała Monika Zapotoczna z Biura Prezydenta Zielonej Góry.

"Nie ma u nas podziałów politycznych, u nas jest dobro miasta i potrafimy wznieść się ponad różnice, które każdy posiada i znaleźć rozwiązanie problemu. Chyba to jest dla mnie najważniejsze i najistotniejsze, że potrafimy pokazać, że można - jak się chce to można, a w naszym przypadku się udało" - ocenił wynik głosowania prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

W dziale inwestycji 40 mln zł zapisano na zakup pierwszych autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury do ich zasilania i obsługi. To strategiczny projekt miasta mający z jednej strony odnowić tabor, a z drugiej sprawić, by komunikacja miejska była mniej uciążliwa dla środowiska.

Pierwszym krokiem do elektryfikacji taboru będzie budowa centrum przesiadkowego i przebudowa układu ulicznego w pobliżu dworca PKP. Powstanie też zadaszenie łączące centrum MZK z dworcem. Na peronach pojawią się nowe wiaty. Tu też powstaną stanowiska do szybkiego ładowania autobusów przy pomocy pantografów. Po wykonaniu sieci ładowarek na 11 pętlach i w zajezdni, możliwe będzie wpuszczenie na ulice elektrycznych autobusów.

Czytaj też: Budżet Gdańska podzielił radnych

W przyszłym roku miasto planuje szereg inwestycji drogowych. Najważniejszą z nich będzie remont i przebudowa głównej ulicy Zielonej Góry - Bohaterów Westerplatte. Inwestycja ma kosztować ok. 8,6 mln zł. Miasto otrzymało już 3 mln zł dotacji.

Na 2017 r. zaplanowano także budowę Trasy Aglomeracyjnej pomiędzy ul. Batorego i al. Zjednoczenia. W ramach tej inwestycji ma być wyremontowana również ul. Dworcowa od ul. Batorego do ul. Ułańskiej. Pozostały odcinek ul. Dworcowej również zostanie wyremontowany wraz z budową centrum przesiadkowego MZK nieopodal dworca PKP. Ta inwestycja też ma rozpocząć się w przyszłym roku.

W budżecie zarezerwowano również pieniądze na budowę ronda na końcu ul. Wrocławskiej, przy zjeździe do Raculi. Inwestycja ma kosztować 12 mln zł, z czego 10,2 mln zł dołoży marszałek z Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Zielona Góra rozwija się i chce się dalej rozwijać. Wiele inwestycji w każdej z dziedzin - od transportu, poprzez oświatę, kulturę poprzez tereny zielone. Również dużo środków na dbanie o jakość życia w mieście, na przykład poprzez elektryczne autobusy, które mają poprawić jakość powietrza, więc to jest ważne. Do tego ścieżki rowerowe, to także dbanie o to, żeby w mieście było jak najmniej spalin, temu służą także nowe rozwiązania komunikacyjne. Naprawdę budżet bardzo ambitny, ale wierzę w to, że możliwy do zrealizowania. Duża zasługa oczywiście środków unijnych, bo o to walczymy od wielu, wielu lat" - powiedział Kubicki.

Czytaj też: Lubuskie z rekordową kwotą na inwestycje

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU