PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra, Janusz Kubicki: "Nie ma u nas podziałów politycznych". Budżet na 2017 r. uchwalony

  • PAP/MN    20 grudnia 2016 - 12:35
Zielona Góra, Janusz Kubicki: "Nie ma u nas podziałów politycznych". Budżet na 2017 r. uchwalony
Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. (fot. mat. pras.)

• Zielonogórscy radni uchwalili 20 grudnia budżet miasta na 2017 r.
• Prawie jedna czwarta wydatków zostanie przeznaczona na inwestycje - ok. 213,7 mln zł.
• Po stronie dochodów miasta zapisano 837,6 mln zł, a wydatków - 861,4 mln zł.
Na sesji budżetowej Rady Miasta Zielona Góra 23 radnych głosowało za przyjęciem projektu przedłożonego przez prezydenta, jeden był przeciwny. W obradach uczestniczyło 24 na 25 radnych Zielonej Góry - poinformowała Monika Zapotoczna z Biura Prezydenta Zielonej Góry.

"Nie ma u nas podziałów politycznych, u nas jest dobro miasta i potrafimy wznieść się ponad różnice, które każdy posiada i znaleźć rozwiązanie problemu. Chyba to jest dla mnie najważniejsze i najistotniejsze, że potrafimy pokazać, że można - jak się chce to można, a w naszym przypadku się udało" - ocenił wynik głosowania prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

W dziale inwestycji 40 mln zł zapisano na zakup pierwszych autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury do ich zasilania i obsługi. To strategiczny projekt miasta mający z jednej strony odnowić tabor, a z drugiej sprawić, by komunikacja miejska była mniej uciążliwa dla środowiska.

Pierwszym krokiem do elektryfikacji taboru będzie budowa centrum przesiadkowego i przebudowa układu ulicznego w pobliżu dworca PKP. Powstanie też zadaszenie łączące centrum MZK z dworcem. Na peronach pojawią się nowe wiaty. Tu też powstaną stanowiska do szybkiego ładowania autobusów przy pomocy pantografów. Po wykonaniu sieci ładowarek na 11 pętlach i w zajezdni, możliwe będzie wpuszczenie na ulice elektrycznych autobusów.

Czytaj też: Budżet Gdańska podzielił radnych

W przyszłym roku miasto planuje szereg inwestycji drogowych. Najważniejszą z nich będzie remont i przebudowa głównej ulicy Zielonej Góry - Bohaterów Westerplatte. Inwestycja ma kosztować ok. 8,6 mln zł. Miasto otrzymało już 3 mln zł dotacji.

Na 2017 r. zaplanowano także budowę Trasy Aglomeracyjnej pomiędzy ul. Batorego i al. Zjednoczenia. W ramach tej inwestycji ma być wyremontowana również ul. Dworcowa od ul. Batorego do ul. Ułańskiej. Pozostały odcinek ul. Dworcowej również zostanie wyremontowany wraz z budową centrum przesiadkowego MZK nieopodal dworca PKP. Ta inwestycja też ma rozpocząć się w przyszłym roku.

W budżecie zarezerwowano również pieniądze na budowę ronda na końcu ul. Wrocławskiej, przy zjeździe do Raculi. Inwestycja ma kosztować 12 mln zł, z czego 10,2 mln zł dołoży marszałek z Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Zielona Góra rozwija się i chce się dalej rozwijać. Wiele inwestycji w każdej z dziedzin - od transportu, poprzez oświatę, kulturę poprzez tereny zielone. Również dużo środków na dbanie o jakość życia w mieście, na przykład poprzez elektryczne autobusy, które mają poprawić jakość powietrza, więc to jest ważne. Do tego ścieżki rowerowe, to także dbanie o to, żeby w mieście było jak najmniej spalin, temu służą także nowe rozwiązania komunikacyjne. Naprawdę budżet bardzo ambitny, ale wierzę w to, że możliwy do zrealizowania. Duża zasługa oczywiście środków unijnych, bo o to walczymy od wielu, wielu lat" - powiedział Kubicki.

Czytaj też: Lubuskie z rekordową kwotą na inwestycje×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.