PARTNER PORTALU
  • BGK

Ziemia tylko dla polskiego rolnika

  • PAP/JL    4 listopada 2015 - 07:24
Ziemia tylko dla polskiego rolnika

Od 2005 r. do końca października tego roku do budżetu trafiło z tytułu sprzedaży ziemi ponad 13,7 mld zł. Fot. Pixabay.com

Państwowy grunt rolny o powierzchni co najmniej 1 ha będzie mógł kupić tylko rolnik indywidualny. Takiego prawa nabycia nie będą miały spółdzielnie czy spółki.
Po zakupie ziemi rolnik będzie musiał ją uprawiać osobiście przez 10 lat – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przygotowany przez PiS, który omawia „Gazeta Polska Codziennie”.

Projektowane przepisy są odpowiedzią na liczne protesty rolników, którzy przeciwstawiali się nabywaniu ziemi przez spekulantów i obcy kapitał.

Od 2005 r. do końca października tego roku do budżetu trafiło z tytułu sprzedaży ziemi ponad 13,7 mld zł. W tym roku jest to już nieco ponad 800 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • malina, 2015-11-05 08:19:46

    przecież od 1 stycznia 2016 wchodzi w życie znowelizowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego i to co tam nawymyślali ma być znowu zmieniane? Ludzie chyba jeszcze nie czytali nowych przepisów, a ci co chcą sprzedać swoje grunty powinni się mocno zainteresować nowinkami. Ciekawe, kto do wykonania ...pierwokupu będzie zobowiązany wyszukać "sąsiadów-rolników"? Kowalski, który chce sprzedać nieruchomość? A kto mu udostępni dane osobowe? A w skrajnych przypadkach będziemy robić za sąsiada postępowanie spadkowe, żeby wskazać właściciela uprawnionego do pierwokupu i dopiero wtedy móc sprzedać swój teren?  rozwiń