PARTNER PORTALU
  • BGK

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Krakowie, czyli festiwal błędów i zmarnowanych pieniędzy

  • MN    30 grudnia 2016 - 11:34
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Krakowie, czyli festiwal błędów i zmarnowanych pieniędzy
XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie ostatecznie odbędą się w Pekinie w dniach 4-20 lutego 2022 roku. (fot. pixabay)

• Kraków oraz Stowarzyszenie Komitet Konkursowy Kraków 2022 wydały blisko 11 mln zł na proces ubiegania się Krakowa o przyznanie roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.
• W ocenie NIK pieniądze te wykorzystano nieefektywnie, gdyż miasto wycofało się ze starań o organizację Igrzysk, na skutek braku poparcia dla tej idei wśród mieszkańców.
• NIK wytyka ministrowi sportu, że finansowanie z budżetu państwa organizacji Igrzysk powinno nastąpić dopiero po wyrażeniu woli organizowania ich przez większość lokalnej społeczności.
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się uważnie procesowi ubiegania się Krakowa o organizację ZIO 2022. NIK zwraca uwagę na ogromna kwotę, jaką przeznaczono na organizację igrzysk, z których ostatecznie się wycofano.

Izba wykryła też nieprawidłowości w umowach miasta ze szwajcarską firmą, która starała się w jej imieniu o organizację Igrzysk. Zgłosiła też uwagi do działalności Stowarzyszenia Komitet Konkursowy Kraków 2022.

Przypomnijmy, że idea organizacji w Krakowie ZIO 2022 pojawiła się w czerwcu 2012 r. Jej inicjatorami były władze samorządowe regionu Małopolski, Polski Komitet Olimpijski oraz Słowacki Komitet Olimpijski. 10 maja 2013 r. Sejm RP przyjął uchwałę popierającą ubieganie się o przyznanie Krakowowi roli gospodarza ZIO 2022.

4 marca 2014 r. Minister Sportu i Turystyki przekazał na rzecz Krakowa kwotę prawie 4 mln zł (pierwsza transza) z przeznaczeniem na proces ubiegania się o organizację Igrzysk. Niepełna miesiąc później Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk w 2022 r. Odbyło się ono 25 maja - blisko 70 proc. jego uczestników opowiedziało się przeciwko organizacji w Krakowie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.;

Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o rezygnacji z procesu ubiegania się o organizację Igrzysk w 2022 r., zaś Minister Sportu i Turystyki wezwał miasto do zwrotu 4 mln zł z uwagi na nieosiągnięcie planowanych efektów rzeczowych zadania. Miasto zwróciło kwotę wraz z odsetkami, ale jednocześnie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję administracyjną Ministra Sportu i Turystyki w sprawie zwrotu środków dotacji. Wciąż nie doszło do jej rozstrzygnięcia. 

Zdaniem Izby, zarówno Minister Sportu i Turystyki jak i prezydent Krakowa prawidłowo prowadzili analizy prawne i finansowe dotyczące możliwości sfinansowania procesu ubiegania się Krakowa o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.

NIK zauważa, że wyniki analiz wskazywały na ryzyko związane z możliwością braku poparcia społecznego dla organizacji Igrzysk i rekomendowały pilne przeprowadzanie badania opinii publicznej w tej sprawie w formie sondażu lub referendum.

Wyniki badania opinii publicznej, realizowanego na przełomie października i listopada 2013 r. na zlecenie Krakowa przez TNS Polska pokazały 66-procentowe poparcie mieszkańców Krakowa dla organizacji Igrzysk i stosunkowo wysoki odsetek przeciwników - 29 proc. (grupa 500 respondentów). W raporcie z badania zwrócono również uwagę na ryzyko zmiany opinii mieszkańców podczas debaty publicznej, co potwierdziło się w majowym referendum.

Wszystko szło dobrze… aż do referendum

Minister Sportu i Turystyki zdecydował się na zawarcie umowy z Krakowem na dofinansowanie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich pomimo faktu, że samorząd Krakowa nie posiadał wystarczającej wiedzy o stopniu poparcia opinii publicznej dla realizacji Igrzysk.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes, 2016-12-30 13:36:44

    No i co? Rozjedzie się po kościach, bo plebs musi płacić za fanaberie "Wybrańców" jednej albo drugiej strony! Nie dziwię się "Władzy" Jak kmiotów nie obchodzi, co się dzieje z ich kasą, to co Oni mają się za nich tym martwić?