PARTNER PORTALU
  • BGK

ZIT-y rozwiążą problemy opolskich samorządów?

  • PAP    13 października 2014 - 19:43
ZIT-y rozwiążą problemy opolskich samorządów?

Samorządy Aglomeracji Opolskiej liczą na rozwiązanie wielu problemów dzięki pieniądzom przeznaczonym na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Wspólne projekty aglomeracji mają dotyczyć m.in. zintegrowanego transportu, edukacji czy sieci światłowodowej.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT) to nowy unijny instrument finansowania służący współpracy samorządów, który Komisja Europejska wprowadziła na lata 2014-2020. Chodzi w nim o tworzenie wspólnych projektów miast oraz otaczających je gmin, czyli tzw. obszarów funkcjonalnych.

Planom dotyczącym wykorzystania pieniędzy na ZIT w woj. opolskim poświęcona była konferencja "Polityka miejska w perspektywie do 2020 r.", zorganizowana przez Aglomerację Opolską (ma ona mieć do dyspozycji 330 mln zł w ramach ZIT) oraz opolską europoseł Danutę Jazłowiecką. W konferencji wziął udział m.in. europoseł Jan Olbrycht.

Dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej Krzysztof Początek mówił na konferencji, że wśród podstawowych obszarów współpracy gmin skupionych w aglomeracji są np.: rozwój gospodarczy, pozyskiwanie inwestorów, zbiorowy transport publiczny, edukacja czy transfer nowych technologii z centrów naukowych Opola do firm na terenie Aglomeracji. Dodał, że ta terenie gmin aglomeracji działa ponad 38 tys. podmiotów gospodarczych.

W planach aglomeracji jest m.in. przygotowanie terenów inwestycyjnych, stworzenie wspólnej oferty dla inwestorów oraz wspólnego systemu obsługi inwestora; tworzenie klastrów szkolnictwa zawodowego i firm; wprowadzenie kształcenia dualnego czy doposażanie pracowni technicznych kształcenia zawodowego. W planach dot. poprawy dostępności komunikacji są np. uruchomienie nowych linii komunikacyjnych; stworzenie spójnego systemu tras rowerowych o długości ponad 370 km czy parkingów typu bike&ride czy park&ride.

Europoseł Olbrycht podkreślał, że w przypadku ZIT najważniejszy jest wspólny pomysł. I dodał: "Wszystko, co robimy z pieniędzy UE, nie może odbiegać od tego, co robimy za pieniądze polskie".

Czytaj też: Najpier ZIT-y potem metropolizacja

Tłumaczył, że w ZIT chodzi o to, by miasta budowały współpracę ze swoim otoczeniem, wychodziły poza swoje granice. Podkreślał również, że samorządy tworzące tzw. obszary funkcjonalne powinny być partnerami i mieć charakter trwały, a nie być powoływane tylko po to, by sięgać po unijne pieniądze.

Przedstawiciele samorządów skupionych w aglomeracji  nie kryli, że w ramach ZIT chcieliby rozwiązać różne problemy. Wójt gminy Popielów Dionizy Duszyński mówił m.in. o kwestii wspólnego transportu publicznego, skoordynowanego w całej aglomeracji, odbudowaniu szkolnictwa zawodowego, sieci ścieżek rowerowych czy spójnej kwestii opieki przedszkolnej. "Dziś rodzic, jadąc z mojej gminy np. do pracy do Opola musi cofać się, by zostawić dziecko w przedszkolu. Chcielibyśmy, by mógł je zostawić na trasie" - tłumaczył Duszyński.

Przyznał, że współpraca w ramach aglomeracji wiąże się też z obawami - np. o to, by gminy nie zostały zdominowane np. przez Opole. "Ale takie spotkania, jak poniedziałkowe, rozwiewają wątpliwości" - zaznaczył.

Burmistrz Prószkowa Róża Malik podkreślała z kolei, że jest w pełni przekonana do idei wspólnych działań w ramach ZIT, a najwięcej obiecuje sobie m.in. po spójnym systemie komunikacji, a także wspieraniu dualnego szkolnictwa. Wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel również liczy na spójną komunikację oraz sieć ścieżek rowerowych. "Mamy ich już trochę, ale cały system powinien być dopracowany" - mówił. W jego opinii prorozwojowa dla samorządów będzie też planowana w aglomeracji sieć światłowodowa.

Dyrektor wojewódzkiego departamentu koordynacji programów operacyjnych Karina Bedrunka dodała, że w negocjacjach z KE zarząd opolskiego zabiega też o to, by o pieniądze na wspólne projekty w konkursach mogły zabiegać również samorządy czterech subregionów: kluczborskiego, nyskiego, brzeskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego oraz 35 mniejszych miast województwa i skupionych wokół nich gmin.

Aglomeracja Opolska powstała w 2012 roku. Tworzy ją 21 gmin. Aglomeracja ma powierzchnię blisko 2,4 tys. km kw., co stanowi jedną czwartą województwa, a zamieszkuje ją blisko 340 tys. osób, czyli jedna trzecia mieszkańców Opolszczyzny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.