Zlikwidują NIP osobom fizycznym

  • premier.gov.pl
  • 29-03-2011
  • drukuj
Od 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP).
Do kontaktów z urzędem skarbowym wystarczy tylko PESEL. Rozwiązanie takie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, którym jutro zajmie się Rada Ministrów.

Projekt zakłada także, że od 1 lipca 2011 r. firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od razu, a nie w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Skróci to i uprości całą procedurę, która obecnie prowadzona jest na podstawie Ordynacji podatkowej. Od 1 lipca 2011 r. ruszy też Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników.

Zniesienie NIP dla obywateli to jedna ze zmian w ramach akcji „70 ZMIAN NA LEPSZE – ZAGŁOSUJ!”.

Akcja polega na typowaniu przez internautów najlepszych zmian wprowadzonych lub wprowadzanych przez rząd. W ten sposób powstaje mapa – od najbardziej ważnych, do najmniej ważnych z punktu widzenia internautów. Najpopularniejsze okazały się: zniesienie poboru do wojska, budowa dróg lokalnych, możliwość wysyłania e-PIT, budowa Orlików, wprowadzenie urlopów ojcowskich. Najmniej popularne: upadłość konsumencka, ułatwienia w obrocie ziemią rolniczą, fundusze sołeckie. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Im mniej numerow, tym lepiej. Moze poczujemy w koncu troche wolnosci po 20 latach ?

autoidea, 2011-03-30 18:53:49 odpowiedz

No pewnie zniknie NIP będzie CHIP !

jasku, 2011-03-30 10:36:50 odpowiedz

Bo taki nip to dla nich PIATE koło u wozu !

Grochóweczka, 2011-03-29 22:14:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU