PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmasowany atak na system janosikowego

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 maja 2013 - 09:03
Zmasowany atak na system janosikowego

Samorządy szykują zmasowany atak na system janosikowego. Inicjatywę rozkręca społeczny ruch „Stop janosikowe”.
Inicjatorzy akcji „Stop janosikowe" zwrócili się z apelem do 30 największych płatników janosikowego o składanie wniosków do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności janosikowego - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Trybunał wróci do Janosikowego?

Apel trafił m.in. do władz Warszawy, Krakowa, Wrocławia, kilku powiatów (m.in. piaseczyńskiego i poznańskiego) oraz gmin (m.in. Kleszczów, Bogatynia, Konstancin-Jeziorna, Kobierzyce).

Większość adresatów zamierza poprzeć inicjatywę. Swój wniosek do trybunału szykują już Kobierzyce.

Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia to parlament powinien teraz znowelizować przepisy dotyczące wpłat wyrównawczych, bo trybunał dał sygnał, by tę kwestię na nowo rozwiązać - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-05-14 15:09:43

    Przecież to jakaś bzdura. Polska nie jest podzielona na suwerenne województwa, powiaty czy gminy, ale jest integralnym terytorium, którego podział ma charakter wyłącznie administracyjny. Zatem dochód wypracowany w Pcimiu Dolnym nie jest dochodzem Pcimia Dolnego tylko dochodem Rzeczypospolitej Polski...ej i jako taki może być przez RP wykorzystany w dowolny sposób - np. jako pomoc dla biedniejszego Pcimia Górnego. Różne obszary Polski - z różnych wzlędów - mają różny potencjał i w różny sposób się rozwijają. W związku z tym i dochody różnych obszarów będą różne. Są takie regiony (czy powiaty lub gminy), które z racji posiadanego przemysłu lub walorów turystycznych wypracowują dochody gigantyczne i są też takie, które wymagają środków z zewnątrz żeby w ogóle egzystować. I nie jest niczym dziwnym, ani tym bardziej złym, że państwo środki wypracowane przez bogatszy rejon przeznaczy na pomoc biedniejszemu. Mo i nie można też zapominać, że bogatsze regiony nie są bogate wyłącznie dzięki własnym środkom czy przemyślności, ale dlatego, że państwo postanowiło na wybudowanie takiej czy innej fabryki lub zrealizowanie takiej czy innej inwestycji.  rozwiń