PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana granic gminy tematem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym

  • MIW    5 grudnia 2017 - 13:35
Zmiana granic gminy tematem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym
Granice polskich gmin ciągle się zmieniają. (fot. pixabay.com)

W przypadku zmiany granic gmin polegającej na wyłączeniu części obszaru gminy i jego włączeniu do gminy sąsiedniej gmina, do której został włączony ten obszar, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki gminy na tym obszarze, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych – taki zapis pojawił się w znowelizowanej ustawie o samorządzie gminnym.
Tekst nowelizacji opublikowany został 4 grudnia w Dzienniku Ustaw. Zmiany wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Jak precyzuje nowela, akty prawa miejscowego z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego ustanowione przez organ gminy przed zmianą granic w części dotyczącej tego obszaru, który został wyłączony z tej gminy, stają się aktami prawa miejscowego gminy, do której ten obszar został włączony i obowiązują do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego ustanowionych przez organ tej gminy (nie dłużej jednak niż przez okres 3 lat od dnia zmiany granic gminy).

Znowelizowane przepisy dotyczyć będą dopiero tych korekt granic gmin, które nastąpią w przyszłości. Jak czytamy w tekście noweli do zmian „w podziale terytorialnym państwa, które nastąpiły do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy zmienianej (…) w brzmieniu dotychczasowym”.

Czytaj: Gminy wiejskie nie chcą łączyć się z miastami. Będą walczyć

O włączeniu części jednej gminy do drugiej najgłośniej było w ostatnim czasie w kontekście wcielania przez duże gminy miejskie sąsiadujących z nimi obszarów, które wcześniej należały do gmin wiejskich. Zmianę taką przeforsowała w tym roku Ostrołęka i Konin, a wcześniej – mimo fali protestów we wcielanych sołectwach – Opole. W tych przypadkach gmina przejmująca była beneficjentem zmiany granic. Zgoła odmiennie przedstawiałby się bilans takiej fuzji w przypadku Drawska Pomorskiego i Ostrowic. Dla tych drugich miałaby to być konsekwencja fatalnej sytuacji finansowej, dla Drawska z kolei zagrożenie tym, że stan finansów tej gminy ulegnie pogorszeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.