PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiana przepisów dot. transportu do szkół

 • PAP    12 stycznia 2012 - 18:55
Zmiana przepisów dot. transportu do szkół

Transport do szkół najmłodszych dzieci będzie bezpłatny, nawet gdy odległość od ich domów jest mniejsza niż trzy kilometry - oświadczył w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki.
Do bezpłatnego dowożenia dzieci do szkół lub pokrycia kosztów tego transportu zobowiązana jest gmina. Jednak według obecnych przepisów, nie może tego robić jeśli droga dziecka z domu do szkoły nie przekracza: 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych i 4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Kwestię tę reguluje art. 17 ustawy o systemie oświaty.

Czytaj też: Kto dowozi dziecko do szkoły?

MEN zamierza zmienić prawo tak, by dzieci mogły być bezpłatnie dowożone nawet wtedy, gdy odległości te są mniejsze.

- Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje, że w uzgodnieniu z organizacjami samorządów terytorialnych przy najbliższej nowelizacji ustawy o systemie oświaty zostanie ten przepis doprecyzowany i sformułowany tak, żeby nie było żadnych wątpliwości - powiedział Sielatycki.

Na problem dowożenia dzieci do szkół zwrócili uwagę w czwartek w Sejmie posłowie PSL Józef Racki i Zbigniew Włodkowski. Jak podali, gminy dowożące dzieci do szkół z odległości mniejszej niż 3 i 4 km, są pociągane do odpowiedzialności przez regionalne izby obrachunkowe, które kontrolują samorządy terytorialne.

- Mam przykłady miejscowości, z których droga do szkoły wynosi np. cztery kilometry. I autobus jedzie po drodze i mija inne miejscowości w odległości jednego lub dwóch kilometrów. I rodzice przychodzą do wójta i mówią: "Panie wójcie, jedzie ten autobus, czemu on się nie zatrzyma w naszej wsi". Wójt ulega presji rodziców, każe zatrzymać autobus, dzieciaki wsiadają, co jest logiczne i słuszne i przywozi do szkoły. A obrachunkowa izba przyjeżdża i stawia sprawę na kolegium - mówił Włodkowski.

Jak zapowiedział, propozycję zmiany przepisów zgłosi przy najbliższej nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • ciekawska, 2017-09-14 10:53:33

  Witam, moje dzieci dojeżdżają do szkoły podstawowej 15 km, najkrótszą drogą jednak dowóz zorganizowany jest droga okrężną , czy jest jakiśprzepis, który określa trasę dowozu ? Zaznaczę jeszcze, że dzieci siedzą 2 godz w świetlicy a potem 40 min jada do domu.
 • Wójt, 2012-01-13 10:13:41

  Witam A jeżeli dziecko mieszka 500 m od szkoły to też będziemy dowozić ? Wójt
 • JOTKA, 2012-01-13 08:51:19

  "KORA" i dodam ; nauczycieli z pasją ...