PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana przepisów: opłata recyklingowa znika 1 stycznia 2016

  • bad    8 czerwca 2015 - 18:25
Zmiana przepisów: opłata recyklingowa znika 1 stycznia 2016

Zniesienie opłaty recyklingowej w stosunku do osób fizycznych wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Fot. Fotolia

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zmiana przepisów wynika ze zobowiązań wobec UE.
Zasadniczym powodem podjęcia prac nad nowelizacją była konieczność pełnej transpozycji przepisów prawa UE.

Jedną z najbardziej istotnych zmian jest zniesienie obowiązku wpłacania tzw. opłaty recyklingowej od pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju (500 zł od każdego wprowadzonego pojazdu). Obecnie opłata ta jest wpłacana zarówno przez osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu, jak i przez przedsiębiorców wprowadzających pojazdy, którzy nie mają obowiązku zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

Od początku 2016 r. importerzy nie zapłacą opłaty recyklingowej

Zniesienie opłaty recyklingowej w stosunku do osób fizycznych wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego do Polski przed 1 stycznia 2016 r. konieczne będzie wpłacenie opłaty recyklingowej.

Czytaj też: Zmiany w przepisach o recyklingu pojazdów

Nowe przepisy nakładają na podmioty prowadzące profesjonalną działalność w zakresie wprowadzania na rynek pojazdów obowiązek zapewnienia i finansowania sieci zbierania wycofanych z użytkowania pojazdów. Jednocześnie zrezygnowano z dofinansowania zakładów demontażu pojazdów środkami pochodzącymi z pobieranych opłat recyklingowych.

Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta RP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.