PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany granic gmin po nowemu

  • PAP/MN    27 października 2017 - 12:34
Zmiany granic gmin po nowemu
W przypadku zmiany granic gmin plany zagospodarowania na terenie gminy, która traci terytorium, obowiązują do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego. (fot. Shutterstock)

Nowela ustawy o samorządzie gminnym, którą 27 października uchwalił Sejm, przewiduje, że w przypadku zmiany granic gmin, plany zagospodarowania przestrzennego znajdujące się na terenie gminy, która traci część swojego terytorium, będą obowiązywały do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego.
Za nowelizacją, której projekt przygotowali posłowie sejmowych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, opowiedziało się 428 posłów, 1 był przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W noweli zapisano, że w przypadku zmiany granic gmin plany zagospodarowania na terenie gminy, która traci terytorium, obowiązują do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego ustanowionych przez organ tej gminy, ale nie dłużej niż przez okres 3 lat od dnia zmiany granic gminy. W części dotyczącej obszaru, który nie został wyłączony z tej gminy, obecne plany pozostają w mocy.

Podczas czwartkowej debaty w Sejmie nad zmianami w przepisach dot. planów zagospodarowania, zawartych w noweli, sprawozdawca komisji Arkadiusz Czartoryski (PiS) mówił, że do tej pory, w przypadku utraty części terytorium, gmina traciła również dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzennego. W jego ocenie, było to rozwiązanie niekonstytucyjne, ponieważ "odbierało obywatelom prawa już nabyte". "Uważamy, że na przyłączonym terytorium gmina może zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, ale z poszanowaniem procedur i obywateli" - przekonywał.

Czytaj tez: Gminy będą przekazywać resortowi finansów sprawozdania podatkowe

Według Czartoryskiego nowela "powinna stać się projektem ponadpartyjnym". Podkreślał, że za zmianami jednomyślnie opowiedzieli się posłowie zasiadający w komisjach. Dodał, że życzliwie został on również przyjęty przez organizacje samorządowe, w tym Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Podczas debaty sejmowej poparcie dla zaproponowanej zmiany zapowiedziała też Platforma Obywatelska. Poseł tego klubu Jacek Protas przypominał, że w ostatnim czasie dochodziło do "siłowego przejęcia przez miasta części innych gmin. Wskazywał m.in. na rozszerzenie Opola kosztem gminy Dobrzeń Wielki. Mówił, że stało się to "bez poszanowania opinii mieszkańców, na zasadzie tzw. wrogiego przejęcia".

Czytaj też: Ustawa MEN dobrze przyjęta przez samorządy i nauczycieli?

"Taki proceder jest niedopuszczalny, ale zdarzają się takie przypadki. Trzeba wtedy zapobiegać związanemu z tym chaosowi. PO podchodząc pragmatycznie do tego tematu i wiedząc, że są kłopoty z planami zagospodarowania przestrzennego w gminach, której terytorium się zmieniło, poprze ustawę" - powiedział Protas.

Podobnie ocenili zapisy nowelizacji posłowie Bartosz Jóźwiak (Kukiz'15), Marek Sowa (Nowoczesna) i Zbigniew Sosnowski PSL. Wszyscy oni podkreślali, że nowelizacja jest niewielka, ale bardzo istotna z punktu widzenia zarówno samorządów jak i mieszkańców gmin, których będą dotyczyć zmiany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Brawo, 2017-11-10 20:24:33

    Powiekszenie Opola to dobra rzecz. Juz pare dni po sylwestrze dotarly autobusy miejskie.