PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w budżecie

  • AZA    14 lutego 2011 - 20:17
Zmiany w budżecie

Radni Województwa Śląskiego podjęli uchwałę dotyczącą zmian w budżecie Województwa. Zakłada ona m.in. zwiększenie wydatków o kwotę ok. 44,3 mln zł.
W ten sposób budżecie znalazło się ok. 9,9 mln zł na dofinansowanie budowy boisk w ramach Moje boisko – Orlik 2012”. Przypominamy, Orlik to inicjatywa rządowa. Jej celem jest budowa kompleksów sportowych umożliwiających uprawianie różnych dyscyplin na bezpiecznych, nowoczesnych boiskach.

Do każdej z inwestycji samorząd województwa dopłaca 333 tys. zł, drugie tyle pochodzi z budżetu państwa. Pozostałą część pokrywają gminy i powiaty. W tym roku dofinansowanie z budżetu województwa ma zatem szansę dostać 30 boisk. Najprawdopodobniej podczas kolejnej – marcowej sesji będzie znana lista projektów.

Pieniądze w budżecie znalazły się także na organizację Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA. Około 1,5 mln zł przeznaczone będzie zarówno na działania za zakresu marketingu, jak i na zakup powierzchni reklamowych w mediach oraz na dofinansowanie samych imprez odbywających się w ramach Industriady. To wydarzenie dla wszystkich miłośników techniki odbędzie się 11 czerwca 2011.

Nieco mniejsza kwota, bo 1,3 mln zł, została zapisana na organizację Dni Województwa Śląskiego. Zgodnie z tradycją będą one miały miejsce od 1 do 8 maja br. W ramach tej imprezy dofinansowanie otrzymają takie wydarzenia jak OFF Festival (120 tys. zł), Plenerowy Koncert na Placu Papieskim w Sosnowcu poświęcony beatyfikacji Jana Pawła II (200 tys. zł) oraz katowicki Festiwal Rock Star „Pozytywna Energia (530 tys. zł).

W tym roku województwo śląskie będzie gospodarzem V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Zmagania uczestników tego prestiżowego wydarzenia, organizowanego w swej 5-letniej historii po raz pierwszy w Europie, będą toczyły się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Dotychczas młodzi astronomowie rywalizowali w Tajlandii, Indonezji, Iranie i Chinach. Na organizację zmagań młodych talentów Sejmik przeznaczył 1 mln zł.

Na większe wsparcie działalności mogą liczyć twórcy, organizacje artystyczne, animatorzy kultury. W budżecie znalazł się dodatkowy milion zł na organizację otwartego konkursu ofert na zadania publiczne w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, w tym 500 tys. zł  na obchody rocznic Powstań Śląskich.

Na dodatkowe pieniądze może też liczyć Opera Śląska, która otrzyma ok. 1,7 mln zł na przebudowę kompleksu scenicznego wraz zapleczem, oraz Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, który otrzyma 600 tys. zł na wydatki inwestycyjne.

Na 3 mln zł dofinansowania mogą liczyć Ochotnicze Straże Pożarne. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie zakupów samochodów ratowniczo-gaśniczych. Pieniądze z budżetu Województwa będą jednym ze źródeł dofinansowania, jakie chce pozyskać OSP. Pieniądze maja też pochodzić m.in. z budżetów gmin, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarządu Związku OSP oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Teraz Zarząd Województwa Śląskiego wypracuje szczegółowe zasady przydzielania dotacji dla OSP.

W budżecie zarezerwowano 1 mln zł dla gminy Zabrze na wkład własny do realizacji zadania: Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej.

Radni wojewódzcy podjęli uchwałę o zaciągnięciu kredytu długoterminowego na łączną kwotę ok. 222 mln zł. Będzie on przeznaczony na budowę zadaszenia Stadionu Śląskiego oraz infrastruktury technicznej. Styczniowa uchwała dotycząca budżetu na rok 2011 przewidziała zaciągnięcie kredytu w wysokości 133,9 mln zł na ten cel. Dodatkowo zaplanowano zwiększenie tej kwoty o ok. 88,1 mln zł. Zaciągnięcie kredytu jest związane ze wzrostem nakładów o 50 mln zł.
Znaczna część dodatkowych kosztów jest związana z koniecznością dostosowania dokumentacji projektowej do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w zakresie systemów bezpieczeństwa jak np. monitoring oraz kontrola dostępu – to kwota ok. 3 mln zł. Z kolei budowa nowego pełnego ogrodzenia wraz z punktem informacyjnym policji i punkty depozytowe zlokalizowane przy każdej z bram – to kolejne 14 mln zł.

O ok. 6,5 mln zł wzrosną nakłady związane z wprowadzaniem funkcji lekkoatletycznych (w tym wykonanie infrastruktury lekkoatletycznej, szatnie dla zawodników, oświetlenia). Jest to związane z koniecznością wzrostu nośności podbudowy bieżni umożliwiającej wjazd ciężkich pojazdów technicznych np. TIR-ów podczas koncertów oraz zabezpieczeniem przed warunkami atmosferycznymi bieżni lekkoatletycznej.

Zakup pierwszego wyposażenia wymaganego dla prawidłowej eksploatacji stadionu, w tym m.in.: elementów zabezpieczających bieżnie, wyposażenia stanowisk i pomieszczeń dziennikarskich, koszy, sprzętu gaśniczego itp. – to kwota ok. 8 mln zł.

Na wzrost kosztów wpływ będą miały zmiany od 1 stycznia 2011r. w podatku VAT z 22% na 23%. Oznacza to, że z budżetu Województwa Śląskiego zostanie odprowadzone o 1,3 mln zł więcej.

Kolejne 1,5 mln zł trzeba będzie wydać na wykup gruntu, na którym zlokalizowane jest zaplecze rozgrzewkowo-treningowe.

Na wykonanie robót dodatkowych wynikłych w trakcie realizacji inwestycji, których nie można było przewidzieć na etapie przygotowania inwestycji, a które należy wykonać dla poprawnego zrealizowania robót podstawowych, zostanie przeznaczone 15,7 mln zł.

Po tych zmianach w kosztorysie koszt modernizacji Stadionu Śląskiego wzrośnie z 415 mln zł do 465 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.