PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w Funduszu Promocji Kultury

  • PAP    4 kwietnia 2013 - 07:35
Zmiany w Funduszu Promocji Kultury

Sejmowa Komisja Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w planie finansowym Funduszu Promocji Kultury, zaproponowanym przez ministra kultury.
Zakłada on przesunięcie ponad 15,4 mln zł z wydatków majątkowych na bieżące, głównie na programy operacyjne ministra. Wniosek ministra kultury uzasadniał podczas środowego posiedzenia komisji sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski.

„Zmiany te są związane z wewnętrznymi przesunięciami pomiędzy pozycjami Funduszu Promocji Kultury w związku z rozstrzygnięciami konkursów ministra w ramach programów operacyjnych i rozpatrzeniu odwołań do tych rozstrzygnięć. Generalnie zmiana polega na przesunięciu ponad 15,4 mln zł z wydatków majątkowych na wydatki bieżące" - mówił sekretarz stanu.

Jak wyjaśnił, po zakończeniu naboru na programy operacyjne ministra i po rozpatrzeniu odwołań, zwykle są korekty na plus, które pozwalają przeznaczyć większe środki na najlepsze jakościowo wnioski.

„Komisja zaopiniowała pozytywnie przesunięcie środków, zwiększając kwoty na programy operacyjne ministra w działaniach takich jak wspieranie ogólnopolskich i międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych; wspieranie działań na rzecz dostępu do dóbr kultury osób niepełnosprawnych; wspieranie zadań realizowanych w ramach projektów inwestycyjnych współfinansowanych z Funduszu Europejskiego i międzynarodowych oraz wspieranie projektów służących promowaniu przedsięwzięć artystycznych, rozwoju czytelnictwa, ochrony polskiego dziedzictwa narodowego. Te środki trafią na różne działania w całym kraju" - powiedział Żuchowski.

Dodał, że jest również niewielka zmiana dotycząca zwiększenia wydatków bieżących o kwotę ponad 243,4 tys. zł w ramach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Corocznie przekazujemy minimum 5 proc. przychodów za rok ubiegły na cel instytutu, a ponieważ przychody te były w zeszłym roku nieco wyższe niż planowaliśmy, stąd zwiększenie kwoty przekazanej PISF na produkcję filmów" - zaznaczył sekretarz stanu.

Fundusz Promocji Kultury, stanowiący część budżetu ministerstwa kultury, przeznaczany jest na wspieranie ogólnopolskich i międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych, twórczości literackiej i czasopiśmiennictwa, działań na rzecz kultury języka polskiego i rozwoju czytelnictwa, ochrony polskiego dziedzictwa narodowego, młodych twórców i artystów, dostępu do dóbr kultury osób niepełnosprawnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: