PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w legnickich podatkach lokalnych

  • AW/portal.legnica.eu    27 października 2011 - 15:33

Rada Miejska Legnicy przyjęła m. in. uchwały dotyczące stawek podatków od środków transportowych, od nieruchomości oraz w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości, które obowiązywać będą w 2012 roku.
Większość radnych poparła stanowisko prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego, który zaproponował, aby stawki podatkowe zostały zwaloryzowane o wskaźnik inflacji i odpowiadały poziomowi określonemu w obwieszczeniu Ministra Finansów, wynoszącemu maksymalnie 4,2 proc. Niższą stawkę podatku od nieruchomości zapłacą właściciele budynków mieszkalnych i mieszkań.

Podatek od nieruchomości stanowi główną pozycję w dochodach własnych gminy i służy finansowaniu wydatków bieżących, np. na utrzymanie szkół, dróg i oświetlenia w mieście, pomocy społecznej, dofinansowania niepublicznych przedszkoli czy działalności kulturalnej. W bieżącym roku wpływy z tego podatku wyniosą ok. 57 mln zł. Zwaloryzowanie może je zwiększyć w przyszłym roku o ponad 2 mln.

W 2012 roku w dalszym ciągu obowiązywać będzie zwolnienie na 5 lat z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy rozpoczynają inwestycje lub tworzą nowe miejsca pracy. Jest to forma wsparcia samorządu dla rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki w mieście, z której w 2011 roku (do końca września) skorzystało 21 podmiotów na łączną kwotę prawie 1,5 mln zł.

Zwolnienia obejmować będą w dalszym ciągu budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności w zakresie pomocy społecznej, kultury fizycznej, sportu i rekreacji oraz grunty związane z tymi budynkami.

Z podatku od nieruchomości zwolnione będą także osoby wykonujące remonty części wspólnych budynków mieszkalnych. Ma to służyć wspieraniu inicjatyw mieszkańców w zakresie poprawy stanu technicznego i estetyzacji kamienic. W bieżącym roku z tego podatkowego zwolnienia skorzystało prawie 3,5 tys. osób.

Czytaj też: Budżet Legnicy ostro w dół Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.