PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany w ordynacji wyborczej. Posłowie opozycji i samorządowcy chwalą tylko dwukadencyjność

 • Katarzyna Domagała-Szymonek, Michał Wroński    10 listopada 2017 - 18:23
Zmiany w ordynacji wyborczej. Posłowie opozycji i samorządowcy chwalą tylko dwukadencyjność
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zorganizuje nieformalne publiczne wysłuchanie projektu przedłożonego przez PiS (fot. ilustracyjne z posiedzenia komisji w Tomaszowie/ UM Tomaszów Maz.)

- JOW-y albo śmierć! - tak ogłoszone w piątek (10.11) przez Prawo i Sprawiedliwość propozycje zmian w ordynacji wyborczej komentuje Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Poza likwidacją jednomandatowych okręgów wyborczych, partia rządząca ogłosiła wprowadzenie dwukadencyjności od 2018 roku czy zniesienie głosowania korespondencyjnego.
• Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych i wprowadzenie od 2018 dwukadencyjności dla burmistrzów i prezydentów miast. To dwie kluczowe zmiany zapowiedziane przez PiS w kwestii wyborów samorządowych.

• O ocenę tych pomysłów poprosiliśmy przedstawicieli różnych partii politycznych, którzy zasiadają w sejmowej komisji samorządu terytorialnego oraz samorządowców.

• - Małe komitety zostaną praktycznie wyeliminowane, a próg wyborczy podniesiony, co jest korzystne tylko dla dużych graczy. Według nas jest to zamach na samorządność i nieduże organizacje - jedną z propozycji komentuje Joanna Scheuring-Wielgus. 

****

W piątek, 10 listopada klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy, przypomniał też o pracach nad reformą Państwowej Komisji Wyborczej.

- To są zmiany, które przygotowywane były przez długi okres. Są efektem informacji, które do nas docierały, których byliśmy świadkami w procesie wyborczym. To są sygnały od ludzi, którzy są praktykami – podkreślała Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.

Cel zmian? Jak tłumaczyła, zwiększenie przejrzystości przepisów dotyczących procesów wyborczy. - Mają też zwiększyć możliwość kontrolowania władz samorządowych przez obywateli oraz dawać możliwość opozycji kontrolowania władzy samorządowej – dodawała Mazurek.

Na liście zaproponowanych przez partię rządzącą zmian w Kodeksie Wyborczym znajdziemy m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych, wprowadzenie od najbliższych wyborów dwukadencyjności dla burmistrzów i prezydentów miast.

- Wnosząc to jako projekt poselski PiS omija konsultacje społeczne, a że pewnie będzie chciał te zmiany wprowadzić jak najszybciej, więc pewnie na pytanie o zdanie samych samorządowców zabraknie już czasu - komentuje w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl  Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Maciejewski: PiS weszło na wojenną ścieżkę

- Powiem krótko, JOW-y albo śmierć. Zmiany zaproponowane w tej formule są dla mnie wypowiedzeniem wojny. Nie tylko przeciwko Kukiz'15, ale przeciwko obywatelom. Nie zostawimy tego tak - ostro komentuje Andrzej Maciejewski, poseł Kukiz'15, który przewodzi sejmowej komisji samorządu terytorialnego.

By stanąć do walki m.in. o JOW-y organizuje w środę (15 listopada) o godz. 12 nieformalne publiczne wysłuchanie projektu przedłożonego przez PiS. - Wiemy, że PiS nie zgodzi się na publiczne wysłuchanie publiczne, dlatego chcemy umożliwić samorządowcom wypowiedzenie się - wyjaśnia poseł (osoby zainteresowane mogą zapisywać się poprzez biura poselskie Maciejewskiego). Jak dodaje: - W ten sposób chcemy dać wyraźny sygnał PiS, że takie "majsterkowanie" przy ordynacji wyborczej jest po prostu bardzo złą praktyką.

Reprezentująca w komisji Platformę Obywatelską posłanka Małgorzata Pępek także uważa, że likwidacja JOW-ów przyniesie negatywne skutki w małych gminach.

- Nie jestem pewna, czy to dobre rozwiązanie. W mojej ocenie JOW-y nie są złe. Radny utożsamiał się ze swoim okręgiem wyborczym. Oczywiście miało to swoje plusy i minuty, bo przy dzieleniu budżetu każdy ciągnął w swoją stronę. Jednak, jeśli rada potrafi ze sobą współpracować, to nie jest to problem - ocenia Pępek.  

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • dziękuję, 2017-11-12 13:15:51

  Poproszę link do projektu ustawy.