PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w ordynacji wyborczej. Posłowie opozycji i samorządowcy chwalą tylko dwukadencyjność

  • Katarzyna Domagała-Szymonek, Michał Wroński    10 listopada 2017 - 18:23
Zmiany w ordynacji wyborczej. Posłowie opozycji i samorządowcy chwalą tylko dwukadencyjność
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zorganizuje nieformalne publiczne wysłuchanie projektu przedłożonego przez PiS (fot. ilustracyjne z posiedzenia komisji w Tomaszowie/ UM Tomaszów Maz.)

- JOW-y albo śmierć! - tak ogłoszone w piątek (10.11) przez Prawo i Sprawiedliwość propozycje zmian w ordynacji wyborczej komentuje Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Poza likwidacją jednomandatowych okręgów wyborczych, partia rządząca ogłosiła wprowadzenie dwukadencyjności od 2018 roku czy zniesienie głosowania korespondencyjnego.
• Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych i wprowadzenie od 2018 dwukadencyjności dla burmistrzów i prezydentów miast. To dwie kluczowe zmiany zapowiedziane przez PiS w kwestii wyborów samorządowych.

• O ocenę tych pomysłów poprosiliśmy przedstawicieli różnych partii politycznych, którzy zasiadają w sejmowej komisji samorządu terytorialnego oraz samorządowców.

• - Małe komitety zostaną praktycznie wyeliminowane, a próg wyborczy podniesiony, co jest korzystne tylko dla dużych graczy. Według nas jest to zamach na samorządność i nieduże organizacje - jedną z propozycji komentuje Joanna Scheuring-Wielgus. 

****

W piątek, 10 listopada klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy, przypomniał też o pracach nad reformą Państwowej Komisji Wyborczej.

- To są zmiany, które przygotowywane były przez długi okres. Są efektem informacji, które do nas docierały, których byliśmy świadkami w procesie wyborczym. To są sygnały od ludzi, którzy są praktykami – podkreślała Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.

Cel zmian? Jak tłumaczyła, zwiększenie przejrzystości przepisów dotyczących procesów wyborczy. - Mają też zwiększyć możliwość kontrolowania władz samorządowych przez obywateli oraz dawać możliwość opozycji kontrolowania władzy samorządowej – dodawała Mazurek.

Na liście zaproponowanych przez partię rządzącą zmian w Kodeksie Wyborczym znajdziemy m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych, wprowadzenie od najbliższych wyborów dwukadencyjności dla burmistrzów i prezydentów miast.

- Wnosząc to jako projekt poselski PiS omija konsultacje społeczne, a że pewnie będzie chciał te zmiany wprowadzić jak najszybciej, więc pewnie na pytanie o zdanie samych samorządowców zabraknie już czasu - komentuje w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl  Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Maciejewski: PiS weszło na wojenną ścieżkę

- Powiem krótko, JOW-y albo śmierć. Zmiany zaproponowane w tej formule są dla mnie wypowiedzeniem wojny. Nie tylko przeciwko Kukiz'15, ale przeciwko obywatelom. Nie zostawimy tego tak - ostro komentuje Andrzej Maciejewski, poseł Kukiz'15, który przewodzi sejmowej komisji samorządu terytorialnego.

By stanąć do walki m.in. o JOW-y organizuje w środę (15 listopada) o godz. 12 nieformalne publiczne wysłuchanie projektu przedłożonego przez PiS. - Wiemy, że PiS nie zgodzi się na publiczne wysłuchanie publiczne, dlatego chcemy umożliwić samorządowcom wypowiedzenie się - wyjaśnia poseł (osoby zainteresowane mogą zapisywać się poprzez biura poselskie Maciejewskiego). Jak dodaje: - W ten sposób chcemy dać wyraźny sygnał PiS, że takie "majsterkowanie" przy ordynacji wyborczej jest po prostu bardzo złą praktyką.

Reprezentująca w komisji Platformę Obywatelską posłanka Małgorzata Pępek także uważa, że likwidacja JOW-ów przyniesie negatywne skutki w małych gminach.

- Nie jestem pewna, czy to dobre rozwiązanie. W mojej ocenie JOW-y nie są złe. Radny utożsamiał się ze swoim okręgiem wyborczym. Oczywiście miało to swoje plusy i minuty, bo przy dzieleniu budżetu każdy ciągnął w swoją stronę. Jednak, jeśli rada potrafi ze sobą współpracować, to nie jest to problem - ocenia Pępek.  ×
KOMENTARZE (1)

  • dziękuję, 2017-11-12 13:15:51

    Poproszę link do projektu ustawy.