PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w poborze CIT dotkną samorzady

  • AW    2 lipca 2014 - 10:29
Zmiany w poborze CIT dotkną samorzady

Zaniechanie poboru podatku CIT od likwidowanych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa – to pomysł ministerstwa finansów na szybsze przeprowadzanie procesu likwidacji. Samorządy jednak boją się nie tylko spadku dochodów.
Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna" resort finansów chce by jednoosobowe spółki Skarbu Państwa nie będą musiały wstrzymywać likwidacji z powodu braku pieniędzy na zapłatę podatku. Taki będzie efekt wprowadzenia proponowanego projektu rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów).

Przewiduje on rezygnację z CIT od dochodów uzyskanych przez nie w związku z przekazaniem na rzecz państwa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Problem w tym, że udziały w CIT mają samorządy. Ale jeszcze więcej wątpliwości wzbudza nierówność traktowania spółek przez MF.

- Można uznać, że istnieje problem spółek, których właścicielami są podmioty publiczne, i stworzyć regulacje, które pomogą je uratować. Takie rozwiązanie może jednak być dyskusyjne w kontekście równości podmiotów gospodarczych - podkreśla w rozmowie z dziennikiem Marek Wójcik z Bira Związku Powiatów Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.