Zmiany w poborze CIT dotkną samorzady

Zaniechanie poboru podatku CIT od likwidowanych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa – to pomysł ministerstwa finansów na szybsze przeprowadzanie procesu likwidacji. Samorządy jednak boją się nie tylko spadku dochodów.
Zmiany w poborze CIT dotkną samorzady
Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna" resort finansów chce by jednoosobowe spółki Skarbu Państwa nie będą musiały wstrzymywać likwidacji z powodu braku pieniędzy na zapłatę podatku. Taki będzie efekt wprowadzenia proponowanego projektu rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów).

Przewiduje on rezygnację z CIT od dochodów uzyskanych przez nie w związku z przekazaniem na rzecz państwa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Problem w tym, że udziały w CIT mają samorządy. Ale jeszcze więcej wątpliwości wzbudza nierówność traktowania spółek przez MF.

- Można uznać, że istnieje problem spółek, których właścicielami są podmioty publiczne, i stworzyć regulacje, które pomogą je uratować. Takie rozwiązanie może jednak być dyskusyjne w kontekście równości podmiotów gospodarczych - podkreśla w rozmowie z dziennikiem Marek Wójcik z Bira Związku Powiatów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU