PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w podatkach w Jaworznie

  • AT    26 listopada 2011 - 07:51
Zmiany w podatkach w Jaworznie

Radni w Jaworznie zdecydowali o stawkach podatków lokalnych w 2012 roku. W przyszłym roku - po raz pierwszy od czterech lat - w Jaworznie opłaty te ulegną zmianie.
Jednak w porównaniu z innymi miastami jaworznickie stawki podatków i tak będą jednymi z niższych w regionie informuje Urząd Miasta w Jaworznie (UM).

W Jaworznie stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych, które od 2008 r. pozostawały na niezmienionym poziomie, w 2012 r. wzrosną o około 15 proc.

- Główną przyczyną wprowadzenia tych zmian jest fakt, iż chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju miasta, a - jak pokazują prognozy - w przyszłym roku będzie zdecydowanie mniejsza ilość dotacji, które do tej pory wpływały do budżetu - wyjaśnia zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek.

- Podstawową opłatą, którą płacimy na rzecz gminy jest podatek od gruntów oraz budynków. Obecnie stawka np. za metr kwadratowy mieszkania wraz z udziałem w gruncie wynosi 68 groszy. W 2012 r. będzie o 10 groszy wyższa. Oznacza to, że właściciel mieszkania o powierzchni 50 mkw wraz z udziałem w gruncie 26 mkw. zapłaci w przyszłym roku 39 zł podatku - o 5 zł więcej niż dotychczas, co w przeliczeniu na kwartał daje zaledwie 1,25 zł więcej - dodaje.

Jak informuje magistrat nieco wyższe podatki od budynków zapłacą też przedsiębiorcy prowadzący w nich działalność gospodarczą. Dla przykładu miesięczna rata podatku za budynek o powierzchni 100 mkw. przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej na działce o powierzchni 300 mkw.  wzrośnie o nieco ponad 26 zł.

Na podwyższenie stawek podatków zdecydowały się niemal wszystkie polskie miasta. Jednak w Jaworznie, mimo 15-procentowego wzrostu opłat lokalnych, i tak stawki te będą jednymi z niższych w regionie. Dla porównania podatek za 1 mkw. mieszkania u nas wynosi 66 groszy, w Trzebini i Chrzanowie - 68 groszy, w Rybniku - 69 groszy, a w Sosnowcu, Tychach i Chorzowie - 70 groszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.