PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w postępowaniu administracyjnym. 100 zł opłaty za sprzeciw od decyzji

  • MIW    7 grudnia 2017 - 13:10
Zmiany w postępowaniu administracyjnym. 100 zł opłaty za sprzeciw od decyzji
100 zł wynosi nowa opłata w postępowaniu administracyjnym (fot. pixabay.com)

W Dzienniku Ustaw 6 grudnia opublikowana została nowelizacja rozporządzenia w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowe zasady wchodzą w życie od dzisiaj (7.12).
Nowelizacja wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 27 listopada. Wprowadza ona do katalogu spraw, dla których obowiązuje wpis stały (bez względu na przedmiot zaskarżonego aktu lub czynności) sprzeciw od decyzji administracyjnej, stawkę wyznaczając w tym przypadku na 100 złotych. Nowa opłata to konsekwencja zmiany trybu instytucji sprzeciwu od decyzji administracyjnej – dotychczasową skargę do sądu administracyjnego na decyzję podjętą w trybie art. 138 § 2 kpa zastąpił właśnie „sprzeciw”. To zaś wymagało ustalenia wysokości opłaty za wpis w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Czytaj: Postępowanie administracyjne a ochrona danych osobowych

Nowela nieznacznie zmienia także §3 rozporządzenia. W nowym brzmieniu stanowi on, że wpis od skargi kasacyjnej oraz od skargi o wznowienie postępowania wynosi połowę wpisu od skargi albo sprzeciwu od decyzji, nie mniej jednak niż 100 zł.

Czytaj: Wchodzi nowy Kodeks postępowania administracyjnego. Urzędnicy dadzą radę?

Jak można przeczytać w opublikowanym rozporządzeniu, różnicę między wysokością wpisu pobranego przed wejściem w życie rozporządzenia w sprawie sprzeciwu od decyzji a wysokością wpisu należnego oraz od skargi kasacyjnej albo od skargi o wznowienie postępowania a wysokością wpisu należnego określoną w rozporządzeniu zwraca się stronie z urzędu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Tomasz Lichota, 2017-12-08 16:14:25

    Komendanci Straży Pożarnej w Białymstoku właśnie na to liczą że nikt nie będzie chciał się odwoływać i bezkarnie będą okradać szeregowych funkcjonariuszy ze świadczeń socjalno bytowych