PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w prawie dla samorządów w 2015 r.

  • AW    28 września 2015 - 18:35
Zmiany w prawie dla samorządów w 2015 r.

Minister Halicki chwalił współpracę z samorządami (fot.mac.gov.pl)

- To jest dobry rok dla samorządów. Znowelizowano ustawę o samorządzie gminnym, Sejm przyjął ustawę o związkach metropolitalnych - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. Przypomniał też o rozpoczęciu wkrótce działalności Instytutu Samorządności w Łodzi.
Na konferencji prasowej 28 września br. Minister Andrzej Halicki zwrócił uwagę na dobrą współpracę między rządem a samorządem w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, co, jego zdaniem, skutkuje pozytywnymi efektami dla obywateli.

Szef MAC poinformował również o rozpoczęciu wkrótce działalności Instytutu Samorządności w Łodzi, jednostki budżetowej nadzorowanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Minister Halicki przypomniał o ustanowieniu Odznaki Honorowej Zasłużony dla Samorządu Terytorialnego jako wyróżnienia za szczególną pracę i wkład na rzecz rozwoju samorządu w Polsce.

Ustawa o związkach metropolitalnych to duży krok

Podczas spotkania minister Jan Grabiec podkreślił, że ustawa o związkach metropolitalnych była przedmiotem prac Sejmu przez półtora roku. Zaznaczył, że regulacja te jest bardzo ważna i istotna z punktu widzenia korzyści dla obywateli, zwłaszcza w zakresie zagospodarowania przestrzennego oraz komunikacji publicznej. - Ustawa przyniesie korzyści dla samorządów poprzez likwidację barier w ich działaniu - dodał minister Jan Grabiec.

- Od 1 stycznia przyszłego roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która wprowadza niezwykle istotne rozwiązania ustrojowe, jak np. tworzenie związków międzygminnych i powołanie Centrów Usług Wspólnych (CUW) - powiedział Marek Wójcik, były podsekretarz stanu w MAC.

Marek Wójcik dodał również, że tworzenie CUW-ów pozwoli samorządom na zaoszczędzenie ponad miliard złotych. CUW -y ułatwią kontakt obywatela z instytucjami, a samorządy będą mogły je tworzyć dowolnie, zgodnie z własnymi potrzebami. - To rozwiązanie ma wymiar ekonomiczny i pozwoli na przyjmowanie najlepszych rozwiązań z biznesu - podkreślił Marek Wójcik.

Instytut do administracyjnych zmian

Odnosząc się do działań Instytutu Samorządności zauważył, że placówka ta będzie zapleczem naukowo-badawczym i pomocniczym dla wprowadzenia zmian w administracji publicznej. Dr hab. Stanisław Mazur, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zwrócił uwagę na dobrą współpracę uczelni z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz otwartość resortu na propozycje zmian i innowacji w funkcjonowaniu samorządu.

Poinformował o pracach prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym, dotyczących m. in. zadań własnych samorządów, koncepcji służby cywilnej w samorządzie terytorialnym, ustroju wewnętrznego samorządu gminnego oraz zarządzania przestrzennego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Bogdan Sitnicki, 2015-09-29 15:57:13

    cyt.: "To rozwiązanie ma wymiar ekonomiczny i pozwoli na przyjmowanie najlepszych rozwiązań z biznesu - podkreślił Marek Wójcik". Bogdan Sitnicki ze Strykowa podkreśla: SAMORZĄDOWCY ZARZĄDZAJĄ ZIEMIĄ NIE SWOJĄ I SAMI STOSUJĄ SWOJE ROZWIĄZANIA DLA SWOJEGO BIZNESU. "USTRÓJ WEWNĘTRZNY ...SAMORZĄDU GMINNEGO" W STRYKOWIE, TO: NEPOTYZM, NEPOTYZM I JESZCZE RAZ NEPOTYZM! "ZARZĄDZANIE PRZESTRZENNE" = PRZEPROWADZAĆ DROGI NA SKOS PRZEZ DZIAŁKI UROJONYCH WROGÓW (czyt. opozycji) Różnymi drogami chodzą tu: ucisk człowieka i prześladowanie. Prawo siły tu działa, a nie siła prawa! Zasiedziały burmistrz Andrzej Jankowski reprezentuje interesy właścicieli blaszanych baraków. Uważa, że dobry interes obywateli to "precedensowa robota", więc DO SĄDU ODSYŁA! Ten "główny bohater" strykowskiej aglomeracji to nie dramat jednostki lecz dramat wspólnoty społecznej. W naszej Gminie większość sporów można rozstrzygnąć szybko, zgrabnie i skutecznie, ale ......... KTO KONTROLUJE SAMORZĄD?  rozwiń