PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w prawie są jak votum nieufności wobec samorządu terytorialnego

  • MN    2 czerwca 2016 - 19:45
Zmiany w prawie są jak votum nieufności wobec samorządu terytorialnego

Zgromadzenie ogólne Związku Powiatów Polskich (fot. zpp.pl)

• Zapowiedziane zmiany prawne w oświacie, ochronie zdrowia czy gospodarce wodnej ograniczają rolę samorządów – głosi Związek Powiatów Polskich.
• Związek uważa, że istnieje potrzeba zmian w sposobie finansowania JST, szczególnie w obliczu podwyższenia kwoty wolnej od podatku.
• ZPP podkreśla, że rola samorządów jest coraz bardziej marginalizowana, choć to samorządy odpowiadają za sukces ostatnich 25 lat.
Związek Powiatów Polskich wyraża niepokój obserwowanym ostatnio kierunkom zmian kompetencyjnych, które uderzają w samorządy terytorialne. O jakie zmiany chodzi? Związek wymienia szereg obszarów:

W sferze oświaty – możliwość kształtowania sieci szkolnej uzależniono od woli kuratora oświaty, w sferze ochrony zdrowia – planuje się ograniczenie uprawnień właścicielskich jednostek samorządu terytorialnego wobec swoich własnych jednostek, w sferze gospodarowania wodami – odbiera się kompetencje samorządowi terytorialnemu centralizując je w podmiocie rządowym, w sferze administracyjnej – planuje się pozbawienie powiatów zadań związanych z nadzorem nad stacjami kontroli pojazdów.

Jak zauważa ZPP, dla każdej z tych zmian rozpatrywanych z osobna można znaleźć argumenty za nią przemawiające, ale w całości stanowią one swoiste votum nieufności wobec samorządu terytorialnego jako takiego.

Planowane zmiany prawne nie powinny negować istotnej roli samorządu

– Apelujemy o większą wiarę w mądrość lokalnych wspólnot – głosi opublikowane stanowisko Związku Powiatów Polskich. Jednocześnie w nim czytamy, że sukces minionych 25 lat odzyskanej wolności jest właśnie w dużej mierze zasługą samorządu terytorialnego - zarówno jako narzędzia aktywizacji społeczeństwa, jak i bardzo ważnego inwestora publicznego.

Związek zwraca uwagę, że państwo opierające się w swoim działaniu wyłącznie o podział resortowy nie jest w stanie zapewnić trwałego rozwoju i dostarczyć swoim obywatelom oczekiwanych przez nich usług publicznych.

– Potwierdzenia tego faktu dostarcza nam miniony ustrój Polski – argumentuje ZPP. – W związku z tym oczekujemy, że planowane zmiany prawne będą respektowały istotną rolę samorządu terytorialnego i jego prawo do samodzielnego kształtowania zasad swojego funkcjonowania.

Ograniczenie dochodów dla samorządów zmniejszy ilość i jakość usług publicznych

Kolejny poruszony aspekt dotyczy samodzielności finansowej samorządów. W stanowisku ZPP podkreślono, że od wielu już lat korporacje samorządowe wzywają do przeprowadzenia gruntownej reformy systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Szczególnych zmian w sposobie finansowania wymagają powiaty, którym nie zagwarantowano ani właściwego poziomu dochodów własnych, ani też władztwa podatkowego.

Nowy system dochodów wydaje się konieczny szczególnie w obliczu zapowiedzianej perspektywy podniesienia kwoty wolnej od PIT. Związek ostrzega, że zmiana ta w sposób znaczący wpłynie na obniżenie dochodów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Co więcej, nie będzie to w żaden sposób zrekompensowane zwiększonymi dochodami z podatków pośrednich, gdyż samorząd nie uczestniczy bezpośrednio w tych dochodach.

Czytaj też: Resort rozwoju do JST: wstrzymajcie się z przetargami ze środków UE

– Skoro samorząd terytorialny odpowiada za dostarczanie obywatelom przeważającej większości usług publicznych, to zmniejszenie jego dochodów będzie równoznaczne z ograniczeniem ilości i jakości świadczonych usług publicznych – zauważa ZPP.

Związek zaznacza, że już teraz należy rozpocząć prace nad nowym, zrównoważonym systemem dochodów, który pozwoli uniknąć powyższych sytuacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: