PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w prawie są jak votum nieufności wobec samorządu terytorialnego

  • MN    2 czerwca 2016 - 19:45
Zmiany w prawie są jak votum nieufności wobec samorządu terytorialnego
Zgromadzenie ogólne Związku Powiatów Polskich (fot. zpp.pl)

• Zapowiedziane zmiany prawne w oświacie, ochronie zdrowia czy gospodarce wodnej ograniczają rolę samorządów – głosi Związek Powiatów Polskich.
• Związek uważa, że istnieje potrzeba zmian w sposobie finansowania JST, szczególnie w obliczu podwyższenia kwoty wolnej od podatku.
• ZPP podkreśla, że rola samorządów jest coraz bardziej marginalizowana, choć to samorządy odpowiadają za sukces ostatnich 25 lat.
Związek Powiatów Polskich wyraża niepokój obserwowanym ostatnio kierunkom zmian kompetencyjnych, które uderzają w samorządy terytorialne. O jakie zmiany chodzi? Związek wymienia szereg obszarów:

W sferze oświaty – możliwość kształtowania sieci szkolnej uzależniono od woli kuratora oświaty, w sferze ochrony zdrowia – planuje się ograniczenie uprawnień właścicielskich jednostek samorządu terytorialnego wobec swoich własnych jednostek, w sferze gospodarowania wodami – odbiera się kompetencje samorządowi terytorialnemu centralizując je w podmiocie rządowym, w sferze administracyjnej – planuje się pozbawienie powiatów zadań związanych z nadzorem nad stacjami kontroli pojazdów.

Jak zauważa ZPP, dla każdej z tych zmian rozpatrywanych z osobna można znaleźć argumenty za nią przemawiające, ale w całości stanowią one swoiste votum nieufności wobec samorządu terytorialnego jako takiego.

Planowane zmiany prawne nie powinny negować istotnej roli samorządu

– Apelujemy o większą wiarę w mądrość lokalnych wspólnot – głosi opublikowane stanowisko Związku Powiatów Polskich. Jednocześnie w nim czytamy, że sukces minionych 25 lat odzyskanej wolności jest właśnie w dużej mierze zasługą samorządu terytorialnego - zarówno jako narzędzia aktywizacji społeczeństwa, jak i bardzo ważnego inwestora publicznego.

Związek zwraca uwagę, że państwo opierające się w swoim działaniu wyłącznie o podział resortowy nie jest w stanie zapewnić trwałego rozwoju i dostarczyć swoim obywatelom oczekiwanych przez nich usług publicznych.

– Potwierdzenia tego faktu dostarcza nam miniony ustrój Polski – argumentuje ZPP. – W związku z tym oczekujemy, że planowane zmiany prawne będą respektowały istotną rolę samorządu terytorialnego i jego prawo do samodzielnego kształtowania zasad swojego funkcjonowania.

Ograniczenie dochodów dla samorządów zmniejszy ilość i jakość usług publicznych

Kolejny poruszony aspekt dotyczy samodzielności finansowej samorządów. W stanowisku ZPP podkreślono, że od wielu już lat korporacje samorządowe wzywają do przeprowadzenia gruntownej reformy systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Szczególnych zmian w sposobie finansowania wymagają powiaty, którym nie zagwarantowano ani właściwego poziomu dochodów własnych, ani też władztwa podatkowego.

Nowy system dochodów wydaje się konieczny szczególnie w obliczu zapowiedzianej perspektywy podniesienia kwoty wolnej od PIT. Związek ostrzega, że zmiana ta w sposób znaczący wpłynie na obniżenie dochodów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Co więcej, nie będzie to w żaden sposób zrekompensowane zwiększonymi dochodami z podatków pośrednich, gdyż samorząd nie uczestniczy bezpośrednio w tych dochodach.

Czytaj też: Resort rozwoju do JST: wstrzymajcie się z przetargami ze środków UE

– Skoro samorząd terytorialny odpowiada za dostarczanie obywatelom przeważającej większości usług publicznych, to zmniejszenie jego dochodów będzie równoznaczne z ograniczeniem ilości i jakości świadczonych usług publicznych – zauważa ZPP.

Związek zaznacza, że już teraz należy rozpocząć prace nad nowym, zrównoważonym systemem dochodów, który pozwoli uniknąć powyższych sytuacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.