PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w przepisach dotyczących gazu łupkowego

  • bad    9 maja 2014 - 11:45

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.
Wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński podczas wystąpienia w Sejmie podkreślił, że projekt obejmuje szereg zmian dotyczących zasad koncesjonowania oraz prowadzenia działalności. Celem tych zmian jest stworzenie narzędzi racjonalnego gospodarowania, które pozwolą na zwiększenie podaży gazu ziemnego i w konsekwencji zwiększą bezpieczeństwo energetycznego Polski.

Chcemy zapewnić bezpieczne i szybsze poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie poprzez wdrożenie skutecznego systemu nadzoru. Nowe rozwiązania zapewnią też godziwe dochody dla budżetu państwa i samorządów oraz umożliwią utworzenie nowych miejsc pracy w sektorze wydobywczym - powiedział Sławomir Brodziński.

Czytaj też: Ustawa łupkowa może narazić państwo na roszczenia ze strony inwestorów

Główny Geolog Kraju podkreślił ponadto, że projekt zapewnia zachowanie praw nabytych inwestorów. Przypomniał, że koncesje, które zostaną udzielone przed wejściem w życie ustawy zachowają swoją ważność.

Przepisy wprowadzą jedną koncesję, na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie, która obejmie wszystkie fazy działalności: poszukiwawczą, rozpoznawczą i wydobywczą. Koncesja co do zasady przyznawana będzie w postepowaniu przetargowym prowadzonym z urzędu. Ubiegać się o nią będzie mogło kilka podmiotów łącznie, gdy złożą wspólnie jedną ofertę w przetargu i wskażą operatora. Koncesja będzie udzielana na 10 - 30 lat.

Projekt daje przedsiębiorcom możliwość rozpoczęcia wydobycia węglowodorów już w trakcie fazy poszukiwania i rozpoznawania (po udokumentowaniu części złoża) przy jednoczesnym prowadzeniu prac poszukiwawczych i rozpoznawczych w pozostałej części objętej koncesją, jednak nie dłużej niż do zakończenia etapu poszukiwania i rozpoznawania. Kolejnym ułatwieniem dla przedsiębiorców ma być możliwość wykonywania badań geofizycznych w celu zbadania struktur geologicznych na podstawie zgłoszenia. Łatwiej będzie też uzyskać decyzję środowiskową - przed decyzją o rozpoczęciu wierceń.

Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.