Zmiany w systemie podatkowym nie mogą uderzać w samorządy

Śląski sejmik uchwalił rezolucję w sprawie uniknięcia niekorzystnych zmian w strukturze finansowania samorządów.
Zmiany w systemie podatkowym nie mogą uderzać w samorządy
Fot. Ślaskie.pl (Tomasz Żak)

Prezydencki projekt ustawy zakładający podniesienie kwoty wolnej od podatku PIT może doprowadzić do uszczuplenia dochodów gmin, powiatów i województw. Nie przewiduje bowiem mechanizmu rekompensującego straty w budżetach samorządów.

Czytaj też: Wyższa kwota wolna od podatku a finanse samorządów: Gdzie odnajdzie się 6,86 mld zł

Podczas sesji radni wojewódzcy uchwalili 21 grudnia rezolucję do parlamentarzystów wzywającą do podjęcia działań zapobiegającym wystąpieniu kryzysu finansów publicznych.

Prezydencki projekt zakłada podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku PIT. Wnioskodawca ocenia, że wpływy z PIT zmniejszą się w wyniku nowelizacji o ok. 15,6 mld zł, z czego do budżetu państwa wpłynie o 8,72 mld zł mniej, zaś do budżetów samorządów o ok. 6,9 mld zł mniej. W tym rozwiązaniu budżet państwa odzyska część poniesionych strat dzięki wyższym wpływom z VAT i akcyzy.

Czytaj też: Ile stracą samorządy?

„Prezydencki projekt nie przewiduje jednak mechanizmu zapobieżenia znaczącemu uszczupleniu dochodów gmin, powiatów i województw. Zagraża to skutecznemu wykonywaniu przez samorządy powierzonych im zadań, decydujących dla jakości codziennego życia obywateli” – czytamy w rezolucji.

Według szacunków na wprowadzeniu tego niekorzystnego rozwiązania samorząd woj. śląskiego może stracić ok. 30 mln zł rocznie. Jest to znacząca kwota dochodów dla zachowania równowagi budżetu.

„Wzywamy parlamentarzystów do podjęcia działań w celu uniknięcia groźnego dla funkcjonowania państwa pogłębienia kryzysu samorządowych finansów” – apelują radni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Witam Nic nam nie pozostanie tylko podnieść podatki

Wójt, 2015-12-24 07:59:40 odpowiedz

Precz z nepotycznymi samorządami!

Bogdan Sitnicki, 2015-12-23 18:50:08 odpowiedz

A może by tak wreszcie zacząć oszczędzać?

jancz, 2015-12-23 17:10:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU