Zmiany w USC. Jest nowy wzór łańcucha dla kierowników

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowana została nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie określenia wzoru łańcucha z wizerunkiem orła i sposobu jego noszenia przez kierownika urzędu stanu cywilnego.
Zmiany w USC. Jest nowy wzór łańcucha dla kierowników
Co zmieni się w łańcuchu stosowanym przez kierowników USC? (fot. usc.um.warszawa.pl)

Zgodnie ze znowelizowaną treścią rozporządzenia kierownik urzędu stanu cywilnego ma nosić łańcuch zawieszony na ramionach na wierzchu ubioru (poprzednio miał go nosić na szyi na wierzchu ubioru). Zmienia się także wzór łańcucha – o ile poprzednio składać się miał z 61 ogniw, to teraz liczba ogniw zredukowana została do 58 o kształcie okrągłym i średnicy zewnętrznej 30 mm oraz górnego „ogniwa potrójnego” o wysokości 30 mm i szerokości 61 mm i dolnego „ogniwa potrójnego” o wysokości 30 mm i szerokości 61 mm.

Źródło: MSWiA
Źródło: MSWiA

Na łańcuchu ma być zawieszony – na dwóch łańcuszkach przymocowanych do dolnego „ogniwa potrójnego” – wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej o wysokości 80 mm i szerokości 72 mm, wsparty na ramce w kształcie wstęgi o wysokości 28 mm i szerokości 62,5 mm, bez wypełnienia. Wewnątrz ramki, do jej górnej i dolnej krawędzi, mają znajdować się przymocowane litery USC pisane kursywą. Łańcuch oraz wizerunek orła mają być wykonane z metalu w kolorze srebrnym lub starego srebra (srebrzony, oksydowany). Do łańcucha może być dołączony łańcuszek spinający łańcuch – do samodzielnego przymocowania do ogniw łańcucha.

W rozporządzeniu MSWiA zastrzeżono jednak, że dopuszcza się używanie przez kierownika urzędu stanu cywilnego łańcucha z wizerunkiem orła używanego na podstawie przepisów dotychczasowych.

 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Skoro... "dopuszcza się używanie przez kierownika urzędu stanu cywilnego łańcucha z wizerunkiem orła używanego na podstawie przepisów dotychczasowych" to po diabła ten przepis. Dla nowych USC, a ile ich rocznie przybywa ??? GŁUPOTA !!!

eLPe, 2017-07-11 12:36:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU