PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych. "Katastrofalny krok wstecz"

  • pt    26 lutego 2018 - 18:39
Zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych. "Katastrofalny krok wstecz"
MSWiA zapowiada zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych. (fot.mswia.gov.pl)

Propozycja zapisania w ustawie uprawnień, które pozwolą ministrowi na zablokowanie zbiórki, której "cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny", to katastrofalny krok wstecz, pisze Magdalena Pękacka.
  • MSWiA zapowiada zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych.
  • Zdaniem dyrektorki Forum Darczyńców w Polsce zmiany idą w złą stronę.
  • Dotychczasowa ustawa dotycząca zbiórek uchodziła za przykład dobrego i prostego prawa.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński zapowiedział 25 stycznia 2018 roku zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych, które pozwoliłyby mu na zablokowanie zbiórki, której „cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny”.

Czytaj też:PKW chce spotkania z szefem MSWiA. Chodzi o pieniądze na wybory  

Zdaniem Magdaleny Pękackiej dyrektorki Forum Darczyńców w Polsce, wiceprezes zarządu europejskiej sieci DAFNE (Donors and Foundations Network in Europe) i ekspertki ds. prawa fundacyjnego Europejskiego Centrum Fundacji w Brukseli, zapowiedź ta jest dużym zaskoczeniem i budzi ogromne kontrowersje wśród organizacji społecznych.

- Dotychczas zmian w tym zakresie nie zapowiadano, a co do dobrej jakości ustawy panowała powszechna zgoda - był to przykład dobrego i prostego prawa – ocenia ekspertka i dodaje: - Co ważne, w 2013 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozważało całkowite uchylenie ustawy o zbiórkach publicznych, czyli danie obywatelom pełnej swobody w zakresie celów i sposobów zbierania środków.

Jak pisze ekspertka, działacze organizacji byli jednak przekonani, że udział państwa jest konieczny, gdyż daje gwarancję, że prowadzone zbiórki będą zgodne z prawem, a ich cele mieszczą się w obszarach pożytku publicznego. Dlatego sprzeciwili się pomysłowi uchylenia ustawy, widząc w tym ryzyko nadużyć, które mogą narazić organizacje pozarządowe na utratę wiarygodności.

Zdaniem Magdaleny Pękackiej w efekcie powstała ustawa, która zwiększyła swobodę prowadzenia zbiórek (nie jest wymagane pozwolenie, a jedynie rejestracja zbiórki na portalu zbiorki.gov.pl) i znaczną część kontroli oddała w ręce społeczeństwa (także poprzez www. portal – tam dostępne są informacje o zbiórkach i sprawozdania z nich), a jednocześnie zagwarantowała, że zbiórki będą weryfikowane przez urzędników.

- Wszelkie interpretacje wskazują, że minister ma podstawę prawną (art. 15) do powstrzymania zbiórki niezgodnej z prawem lub celami pożytku publicznego. A jeśli już urzędnik przeoczył sprawę i zbiórkę na portalu zarejestrował, to może w celu jej wstrzymania rozpocząć postępowanie administracyjne – ocenia dyrektorka Forum Darczyńców w Polsce.

Jej zdaniem sformułowania o „interesie publicznym” czy „zasadach współżycia społecznego” nie są zdefiniowane na gruncie polskiego prawodawstwa, a tym samym można je uznaniowo i arbitralnie interpretować. A to był jeden z głównych zarzutów pod kątem przepisów uchylonych w 2014 r.: zbyt duża uznaniowość i pole do interpretacji dla urzędników, co utrudniało organizacjom prowadzenie zbiórek.

- Przejrzyste i proste zasady oraz kontrola społeczna, wprowadzone w 2014 r., rozwiązały ten problem – stwierdza Pękacka. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rebus, 2018-02-27 13:18:25

    To nie może być wszystko takie proste. Chłopaki Jarosława muszą wszystko skomplikować i przejąć nad tym kontrolę. Niedługo wybory a nuż uda się coś na konto partii uszczknąć.