PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w VAT zaszkodzą samorządom

  • pt    27 października 2014 - 09:49
Zmiany w VAT zaszkodzą samorządom

Wprowadzenie projektowanych zmian w znacznym stopniu wpłynie na zmniejszenie możliwości odliczania VAT przez miasta – uważają samorządowcy.
Związek Miast Polskich negatywnie zaopiniował rządowy projekt założeń zmian w ustawie o podatku VAT.

Jak podkreślają samorządowcy, choć zdaniem projektodawców, dostosowuje on do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i wprowadza m.in. możliwość uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego sposobu określenia proporcji wykorzystania zakupów do celów działalności podlegającej VAT, tzw. pre-współczynnika, to jednak zwiększa obciążenia podatkowe i administracyjne dla JST.

 Czytaj też: Janosikowe: na zmianach nie straci żaden samorząd w Polsce

Samorządowcy z ZMP stwierdzili, że wprowadzenie projektowanych zmian w znacznym stopniu wpłynie na zmniejszenie możliwości odliczania VAT przez miasta.

Podkreślali również, że prawo nie może działać wstecz, dlatego nowe zasady nie mogą dotyczyć przedsięwzięć, które trwają, bądź są w trakcie rozliczania (musi się to odbywać według dotychczasowych ustaleń, rozstrzygnięć i interpretacji).

Wątpliwości wzbudziła też kwestia uznaniowości w przypadku rozliczania proporcji (negocjowanie z naczelnikiem US), a także możliwy wzrost utrudnień biurokratycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.