PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w zamówieniach publicznych

  • GK    9 lipca 2013 - 16:15
Zmiany w zamówieniach publicznych

Dla wszystkich zamawiających przewidziano podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego trzeba będzie stosować ustawę o zamówieniach publicznych.
Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawo zamówień publicznych, w którym m.in. zaproponowano korzystne rozwiązania dla środowisk naukowo-badawczych oraz twórczych i artystycznych, które przewidują szczególne wyłączenia z obowiązku stosowania ustawy, nawet do 200 tys. euro, dla dostaw i usług.

Te rozwiązania są odpowiedzią na postulat środowisk naukowych i badawczych, które domagały się mniej restrykcyjnego prawa o zamówieniach publicznych. Powinny one zwiększyć poziom innowacyjności polskiej nauki i gospodarki.

- Rząd stara się uwolnić naukę od nadmiernych procedur - powiedziała po posiedzeniu rządu minister nauki Barbara Kudrycka. - Przyspieszy to realizację badań naukowych - dodała.

Rząd w przyjętym projekcie zaproponował także przepisy, które powinny zwiększyć angażowanie przez instytucje kultury światowej sławy polskich i zagranicznych twórców.

W praktyce nowe rozwiązania adresowane będą do instytucji kultury, które stosując tryb zamówienia z wolnej ręki, angażują do swoich produkcji artystycznych wybitnych polskich i zagranicznych artystów.

Będzie to oznaczało zwolnienie zamawiającego z żądania od uznanych twórców składania pisemnych oświadczeń o posiadanych umiejętnościach - ich potwierdzenie stanowić będzie uznany dorobek artystyczny.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślił, że przywracamy normalność w działalności twórców. - Uwalniany cały świat kultury - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.