PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany zasad przyznawania dotacji na żłobki

  • PAP    19 lutego 2013 - 21:00
Zmiany zasad przyznawania dotacji na żłobki

Zmiany zasad przyznawania dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz zachęty do zatrudniania dziennych opiekunów - to niektóre ze zmian, jakie przewiduje nowelizacja tzw. ustawy żłobkowej. We wtorek posłowie skierowali ją do prac w podkomisji.
We wtorek podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech; posłowie powołali podkomisję, która będzie pracować nad projektem.

Nowela była zapowiadana przez premiera Donalda Tuska w tzw. drugim expose i jest częścią pakietu ustaw wychodzących naprzeciw potrzebom rodzin, które mają ułatwić godzenie pracy z życiem prywatnym.

Czytaj też:  Premier obiecuje zmiany w finansowaniu żłobków i dodatkowe środki na przedszkola

Jak mówiła wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn, projekt został opracowany m.in. na podstawie uwag zgłaszanych przez podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce oraz postulatów zebranych podczas debaty zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta RP w kwietniu ub.r. Ma być odpowiedzią na najczęściej zgłaszane problemy przy realizacji ustawy.

Ustawa żłobkowa weszła w życie w kwietniu 2011 r. Jak poinformowała dyrektorka Departamentu Polityki Rodzinnej w MPiPS Janina Szumlicz, liczba wszystkich miejsc w żłobkach i oddziałach żłobkowych w Polsce wynosiła wtedy niespełna 32 tys. Do końca 2012 r. przybyło ich ponad 9 tys., z czego ponad 7 tys. to miejsca dofinansowane z budżetu w ramach programu "Maluch", polegającego na dofinansowaniu gmin tworzących nowe miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych.

Czytaj też:  Dwulatek ma dylemat

"Szacujemy, że w tym roku przybędzie 8,5 tys. miejsc" - powiedziała Szumlicz. Dodała, że wciąż brakuje ok. 22 tys. miejsc w skali kraju, wyraziła jednak nadzieję, że - biorąc pod uwagę tempo, w jakim ich przybywa - wkrótce te potrzeby zostaną zaspokojone.

Poinformowała także, że przeciętny koszt utrzymania jednego miejsca w żłobku to ok. 1 tys. zł, z czego 70 proc. pokrywają gminy, 30 proc. to opłaty rodziców.

Szumlicz powiedziała, że dynamicznie rozwijającą się formą opieki, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, jest opiekun dzienny, choć nadal niewiele osób podejmuje się tej funkcji. Do końca 2011 r. w ogóle nie było chętnych, jednak już na koniec 2012 r. było ich ok. 30; mają pod opieką ok. 80 dzieci. Podkreśliła, że MPiPS będzie wspierało rozwój tej formy opieki, ponieważ jest ona tania, a przy tym korzystna dla dzieci i wygodna dla rodziców.

Dodała, że przybywa też legalnie zatrudnionych niań; jej zdaniem można mówić nawet o tendencji dynamicznego wzrostu: od października 2011 r., kiedy weszło w życie to rozwiązanie, do końca 2011 r. było ich 3 tys., a już na koniec 2012 r. - ok. 9,5 tys. Podkreśliła, że wartość składek od minimalnego wynagrodzenia, które za nianie opłaca budżet państwa, to ok. 500 zł miesięcznie. "Wkład państwa jest więc spory" - zaznaczyła.

Projektowana ustawa ma m.in. zmienić zasady przyznawania dofinansowania na tworzenie i utrzymywanie placówek opieki nad małymi dziećmi. Dotację celową z budżetu państwa będą mogły otrzymać nie tylko gminy, jak to jest obecnie, ale także inne podmioty - osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.