Zmniejszenie CIT do 15 proc. Jak wpływa na dochody samorządów?

• W lipcu 2016 roku Sejm opowiedział się za obniżeniem podatku CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników.
• Takie działanie niesie ze sobą nie tylko zmiany dla małych firm, ale również dla budżetów samorządów.
• Jak zmieniają się dochody województwa z tytułu CIT, na przykładzie woj. podlaskiego, przedstawia skarbnik Henryk Gryko.
Zmniejszenie CIT do 15 proc. Jak wpływa na dochody samorządów?
Wyliczenie skutków zmniejszenia dochodów z tytułu udziału w podatku CIT jest trudne ze względu na ograniczone dane do analizy. (fot. pixabay.com)

- Wyliczenie skutków zmniejszenia dochodów z tytułu udziału w podatku CIT wynikających ze zmniejszenia stawki podatku z 19 do 15 proc. dla mikro-, małych i średnich podatników jest trudne. Nie dysponujemy podstawowymi danymi, niezbędnymi do dokonania takiej analizy – zaznacza Henryk Gryko, skarbnik województwa podlaskiego.

Wskazuje, że z urzędów skarbowych wydzielono tzw. duże urzędy, co najmniej jeden w województwie. W tych urzędach zarejestrowane są duże podmioty gospodarcze. Można zatem przyjąć, że te podmioty dalej będą płaciły podatek wg stawki 19 proc. W pozostałych urzędach skarbowych raczej nie są zarejestrowane duże podmioty gospodarcze.
Skarbnik przedstawia wyliczenia oparte na ostatnio opublikowanych danych Ministerstwa Finansów, czyli z 2015 roku.

W 2015 r. dochody województwa podlaskiego z tytułu CIT wyniosły łącznie 64 611 936 zł. Z tzw. „dużych” urzędów skarbowych wpłynęło 55 593 940 zł, z pozostałych 9 017 996 zł. Udział województwa w podatku wynosi 14,75 proc., zatem zapłacony podatek przez podmioty gospodarcze – wyłączając podmioty duże – wyniósł 61 138 954 zł. Przyjmując 19 proc. stawkę podatku, dochód do opodatkowania – z mikro-, małych i średnich podmiotów – wyniósł 321 783 977 zł.

Jeśli te podmioty będą opłacały podatek wg stawki 15 proc., to wówczas podatek zapłacony wyniósłby 48 267 597 (a nie 61 138 954 zł), a udział województwa (14,75 proc.) – 7 119 471 zł.
Skarbnik wylicza, że województwo podlaskie zrealizowałoby w 2015 r. mniejsze dochody o 1 898 525 zł. Można przyjąć, że w 2017 r. „ubytek” w dochodach będzie podobny, którego nie ma czym zrekompensować?

Opracowanie: Henryk Gryko
Opracowanie: Henryk Gryko
Tylko 43,5 proc. dochodów CIT od dużych podatników przekazywanych jest z Urzędu Skarbowego położonego na terenie woj. podlaskiego. Niewiele mniej – 40,9 proc. – przekazywane jest przez US z terenu województwa mazowieckiego. 16 proc. dochodów CIT przekazywanych jest przez podmioty zarejestrowane poza tymi dwoma województwami.

Jak wskazuje skarbnik woj. podlaskiego, problemem pozostaje prawidłowość naliczania udziałów w CIT wg liczby pracowników w poszczególnych województwach – udział w dochodach proporcjonalnie do zatrudnienia. Tego nikt nie kontroluje – a często podziału dokonuje się na podstawie danych historycznych.

Opracowanie: Henryk Gryko
Opracowanie: Henryk Gryko
Niespełna 51 proc. dochodów CIT pochodzi od podmiotów zarejestrowanych na terenie województwa podlaskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU